TipTop, aplikacioni i ri nga themeluesi dhe CEO i Postmates, tani ju lejon të blini pajisje me transaksione dhe para - Business Magazine Albania

TipTop, aplikacioni i ri nga themeluesi dhe CEO i Postmates, tani ju lejon të blini pajisje me transaksione dhe para

TipTop

TipTop, startup që ofron para të menjëhershme për pajisjet elektronike, po lançon TipTop Shop: një mënyrë për përdoruesit për të blerë dhe tregtuar pajisje. TipTop Shop bazohet në suksesin e TipTop Cash, i cili u publikua në fund të vitit të kaluar. Ai i lejon njerëzit të marrin pagesa të menjëhershme për pajisjet elektronike si telefonat inteligjentë, iPad-ët, kamerat, sistemet e lojërave dhe më shumë.

Shumë njerëz shesin pajisje të vjetra për të blerë të reja dhe nganjëherë ata nuk duan gjithmonë modelin më të fundit dhe më të shtrenjtë. Tradicionalisht, konsumatorët i drejtohen platformave të shitjes, ose përdorin programe tregtare që shpesh japin karta dhuratash që mund të vendosen për një blerje të re.

TipTop dëshiron të heqë telashet duke kombinuar të dyja anët e ekuacionit. Njerëzit mund të blejnë pajisje të reja, me kuti të hapura dhe të rinovuara përmes parave të gatshme dhe blerjeve. 

“Ju keni këtë karrocë të unifikuar të tregtisë, e cila ju lejon të tregtoni gjithçka që keni”, tha themeluesi i startup-it, Bastian Lehmann.

Klientët mund të tregtojnë një Samsung Galaxy të vjetër për një zbritje në një iPad, një Apple HomePod mini për një Nintendo Switch ose një iPhone për një telefon Nothing. Klientët gjithashtu mund të bëjnë një blerje pa tregtim.

TipTop përpunon pagesat përmes Stripe dhe trajton dërgesat. Ndryshe nga platformat si eBay dhe Facebook Marketplace, konsumatorët nuk po blejnë produkte në TipTop nga konsumatorët e tjerë, pasi pajisjet janë në pronësi të vetë startup-it.

Lehmann shtoi se muajin e ardhshëm, startup-i do të lançojë një produkt të ri që do t’u japë tregtarëve mundësinë për të drejtuar programe tregtare të menjëhershme.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0