TikTok, Shtëpia e Bardhë bën një hap mbrapa në ndalimin e aplikacionit - Business Magazine Albania

TikTok, Shtëpia e Bardhë bën një hap mbrapa në ndalimin e aplikacionit

Administrata Trump bën një hap mbrapa ndaj TikTok. Departamenti i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar zyrtarisht se nuk ka bërë dhe nuk do të lëshojë një vendim kundër nga e enjtja, që mund të kishte sjellur efektivisht një mbyllje në Shtetet e Bashkuara të medies sociale të kontrolluara nga gjigandi kinez ByteDance.

Ndalimi u anashkalua

Vendimi do të ndalonte grupet amerikane që të ofrojnë shërbime pritjeje ose shpërndarje të përmbajtjes për TikTok, që administrata e akuzon për spiunazh të mundshëm dhe shkelje të privatësisë në shërbim të Pekinit. Në fakt, veprimi do të kishte anuluar aplikacionin për ndarjen e videove nga dyqanet virtuale të Apple, App Store dhe Google, Google Play. Por u tashmë situata po ndryshon. Në komunikimin e asaj që e quajti një shtyrje në pritje të zhvillimeve të mëtejshme, vetë Ministria e SHBA-ve tregoi se donte të respektonte bllokimin e urdhrit të mbylljes së TikTok të arritur nga një gjykatë e Pensilvanisë. Vendimi i gjykatës erdhi në fund të Tetorit në valën e një apeli kundër administratës të sjellë nga tre figura të shquara në videot e TikTok, një humorist, një stilist dhe një muzikant. Rezultati: TikTok, i cili është rritur shumë vitet e fundit, tani është plotësisht funksional në tregun amerikan.

E ardhme e pasigurt

TiTok kishte paraqitur një kërkesë në Gjykatën e Apelit në Uashington për të kërkuar kohë në pritje të sqarimit për të ardhmen, pasi administrata Trump nuk mbajti kontakte me kompaninë për të zgjidhur krizën. Më parë, kompania mëmë ByteDance, nën presionin e Shtëpisë së Bardhë dhe për të shmangur bllokimin e shërbimit të saj, kishte rënë dakord të transferimin e aktiviteteve të saj në një partneritet të paparë. Projekti planifikon të shesë 20% të aksioneve tek Oracle dhe Walmart, me Oracle që bëhet partneri i teknologjisë në SH.B.A. Marrëveshja, për të cilën Trump kishte dhene aprovimin, nuk ka përfunduar ende, në mungesë të qartësimit nga qeveria Amerikane, ndërsa Kina nuk ka miratuar ende kushtet.

LEXO: Pas Microsoft-it edhe Twitter synon të blejë aplikacionin Tik Tok

Loja kalon te Biden

Shtyrja me shumë gjasë lë zgjidhjen e të gjithë situatës administratës së ardhshme demokratike të Joe Biden. Kjo nga ana tjetër duhet të shqetësohet nga përparimi i Kinës dhe kërcënimi i sigurisë që ajo paraqet, përfshirë frontin dixhital dhe atë teknologjik. Në të njëjtën kohë, Biden mund të jetë më i hapur ndaj qasjeve diplomatike. Ndërkohë, marrëveshja midis Tik Tok, Oracle dhe Walmart mund të jetë e destinuar të mbetet në harresë.

Ndalimi i investimeve amerikane në grupet kineze

Trump, nëse la në harresë Tik Tok, nuk harroi Pekinin. Ai ka shkaktuar një goditje të re duke nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon investimet amerikane në 31 kompani të mëdha kineze që konsiderohen të jenë të lidhura me forcat e armatosura të vendit, në veçanti kompanitë e telekomunikacionit si China Telecom dhe China Mobile, aksionet e të cilave tregtohen gjithashtu në bursën e New York . Po ashtu në shënjestër janë grupet e hapësirës ajrore, të ndërtimit dhe të sigurisë. Madhësia e investimeve amerikane në kompani të tilla është e paqartë. Por kompanitë me ekspozimin më të madh ndaj daljeve të investitorëve institucionalë të SHBA-ve pësuan humbje, me China Telecom në rënie 9% dhe China Mobile 6% në Hong Kong. Në detaje, urdhri kërkon që transaksionet e reja në letra me vlerë të ngjashme të ndalohen duke filluar nga 11 Janari dhe që investitorët aktualë në këto grupe kanë afat deri në nëntorin e ardhshëm për të shitur aksionet e tyre.

Frika e sigurisë kombëtare

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brian tha se veprimi “mbron investitorët amerikanë nga mundësia e forcimit të kapacitetit” e aparatit të luftës dhe inteligjencës së Pekinit. Gjithashtu në këtë rast urdhri mund të tërhiqet ose ndryshohet nga administrata e ardhshme e Biden, por shtrëngimet e sigurisë kundër gjigandëve të Pekinit kanë mbështetje në Kongres.

ILSOLE24

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0