TikTok, Shtëpia e Bardhë bën një hap mbrapa në ndalimin e aplikacionit

Administrata Trump bën një hap mbrapa ndaj TikTok. Departamenti i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar zyrtarisht se nuk ka bërë dhe nuk do të lëshojë një vendim kundër nga e enjtja, që mund të kishte sjellur efektivisht një mbyllje në Shtetet e Bashkuara të medies sociale të kontrolluara nga gjigandi kinez ByteDance.

Ndalimi u anashkalua

Vendimi do të ndalonte grupet amerikane që të ofrojnë shërbime pritjeje ose shpërndarje të përmbajtjes për TikTok, që administrata e akuzon për spiunazh të mundshëm dhe shkelje të privatësisë në shërbim të Pekinit. Në fakt, veprimi do të kishte anuluar aplikacionin për ndarjen e videove nga dyqanet virtuale të Apple, App Store dhe Google, Google Play. Por u tashmë situata po ndryshon. Në komunikimin e asaj që e quajti një shtyrje në pritje të zhvillimeve të mëtejshme, vetë Ministria e SHBA-ve tregoi se donte të respektonte bllokimin e urdhrit të mbylljes së TikTok të arritur nga një gjykatë e Pensilvanisë. Vendimi i gjykatës erdhi në fund të Tetorit në valën e një apeli kundër administratës të sjellë nga tre figura të shquara në videot e TikTok, një humorist, një stilist dhe një muzikant. Rezultati: TikTok, i cili është rritur shumë vitet e fundit, tani është plotësisht funksional në tregun amerikan.

E ardhme e pasigurt

TiTok kishte paraqitur një kërkesë në Gjykatën e Apelit në Uashington për të kërkuar kohë në pritje të sqarimit për të ardhmen, pasi administrata Trump nuk mbajti kontakte me kompaninë për të zgjidhur krizën. Më parë, kompania mëmë ByteDance, nën presionin e Shtëpisë së Bardhë dhe për të shmangur bllokimin e shërbimit të saj, kishte rënë dakord të transferimin e aktiviteteve të saj në një partneritet të paparë. Projekti planifikon të shesë 20% të aksioneve tek Oracle dhe Walmart, me Oracle që bëhet partneri i teknologjisë në SH.B.A. Marrëveshja, për të cilën Trump kishte dhene aprovimin, nuk ka përfunduar ende, në mungesë të qartësimit nga qeveria Amerikane, ndërsa Kina nuk ka miratuar ende kushtet.

LEXO: Pas Microsoft-it edhe Twitter synon të blejë aplikacionin Tik Tok

Loja kalon te Biden

Shtyrja me shumë gjasë lë zgjidhjen e të gjithë situatës administratës së ardhshme demokratike të Joe Biden. Kjo nga ana tjetër duhet të shqetësohet nga përparimi i Kinës dhe kërcënimi i sigurisë që ajo paraqet, përfshirë frontin dixhital dhe atë teknologjik. Në të njëjtën kohë, Biden mund të jetë më i hapur ndaj qasjeve diplomatike. Ndërkohë, marrëveshja midis Tik Tok, Oracle dhe Walmart mund të jetë e destinuar të mbetet në harresë.

Ndalimi i investimeve amerikane në grupet kineze

Trump, nëse la në harresë Tik Tok, nuk harroi Pekinin. Ai ka shkaktuar një goditje të re duke nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon investimet amerikane në 31 kompani të mëdha kineze që konsiderohen të jenë të lidhura me forcat e armatosura të vendit, në veçanti kompanitë e telekomunikacionit si China Telecom dhe China Mobile, aksionet e të cilave tregtohen gjithashtu në bursën e New York . Po ashtu në shënjestër janë grupet e hapësirës ajrore, të ndërtimit dhe të sigurisë. Madhësia e investimeve amerikane në kompani të tilla është e paqartë. Por kompanitë me ekspozimin më të madh ndaj daljeve të investitorëve institucionalë të SHBA-ve pësuan humbje, me China Telecom në rënie 9% dhe China Mobile 6% në Hong Kong. Në detaje, urdhri kërkon që transaksionet e reja në letra me vlerë të ngjashme të ndalohen duke filluar nga 11 Janari dhe që investitorët aktualë në këto grupe kanë afat deri në nëntorin e ardhshëm për të shitur aksionet e tyre.

Frika e sigurisë kombëtare

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brian tha se veprimi “mbron investitorët amerikanë nga mundësia e forcimit të kapacitetit” e aparatit të luftës dhe inteligjencës së Pekinit. Gjithashtu në këtë rast urdhri mund të tërhiqet ose ndryshohet nga administrata e ardhshme e Biden, por shtrëngimet e sigurisë kundër gjigandëve të Pekinit kanë mbështetje në Kongres.

ILSOLE24

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale