Think Big vjen në episodin e radhës me CardoAI - Business Magazine Albania

Think Big vjen në episodin e radhës me CardoAI

Think Big

Në episodin e radhës të Think Big, më 13 Korrik, sjellim CardoAi, një ndër startup-et më të suksesshme në fushën e Fintech. Si janë përshtatur kompanitë e teknologjisë në kohën e pandemisë, sa të lehtë e kanë pasur rrugëtimin e tyre dhe cilat kanë qenë vështirësitë.

Bëni Subscribe në kanalin e Youtube për të ndjekur Live episodin e tretë të Think Big!

Në këtë episod do të gjeni pasqyrimin e një modeli të zhvillimit të një biznesi të suksesshëm teknologjik që operon në 3 shtete, duke u orientuar edhe te përballja me sfidat e rënda siç ishin tërmeti dhe pandemia. Në emision flasin drejtuesit e kompanisë CardoAI, të cilët na tregojnë rrugëtimin e tyre, fillesat dhe strategjitë e përdorura në drejtimin e një kompanie që ka dhjetëra të punësuar dhe krijon produkte teknologjike për një treg global.

Sipas raporteve të ndryshme të sektorit, Shqipëria renditet ndër të parat vende në Europën Juglindore për numrin e të diplomuarve në IT për 100 mijë banorë. Aktualisht vlerësohet se vendi ka potencial të lartë për zhvillim në këtë industri, por sa të thjeshtë e kanë kompanitë teknologjike gjetjen dhe rekurtimin e personave të kualifikuar dhe si janë qasur në tregun global.

CardoAI dhjetorin e kaluar është përgjedhur si Startupi i vitit për 2020. Por jo vetëm kaq rezulton se kompania ka marrë shumë çmime në kompeticione ndërkombëtare.

Në këtë takim shtrohen pyetje si përse themeluesit kanë vendosur që asetin më të rëndësishëm të kopanisë, Teknologjinë dhe Talentin e lidhur me të, ta zhvillojnë në Shqipëri? Duke marrë parasysh problematikat kryesore në sektorin e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, si dhe mungesën e burimeve njerëzore të kualifikuar. Çfarë strategjie apo politikash rekrutimi kanë aplikuar për të tërhequr dhe mbajtur talentet në kompani? A shikohet potencial të kultivimit të talenteve në Shqipëri përsa i përket ICT? Si ndikoi pandemia në planet e të ardhmes për zgjerim? A ndryshoi ajo diçka në mënyrën e menaxhimit dhe në operacionet e kompanisë?

Gjatë intervistës preket një nga çëshjtjet më të diskutuara, a do t’i zëvendësojë inteligjenca artificiale pozicionet e punëve të njerëzve? Si do të ndikojë kjo në papunësinë globale dhe si mund të jemi të përgatitur për këto ndryshime që mesa duket po vijnë shumë shpejt me zhvillimin teknologjik?

Për më tepër ndiqni episodin e tretë të Think Big në kanalin e Youtube të Business Magazine dhe Watch Party në Facebook Live. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0