Tesla vjen fuqishëm në treg


Këtë javë Tesla ka prezantuar modelin Y në Kaliforni, duke u premtuar konsumatorëve modelin e shumë pritur  “crossover”.   Elon Musk, tha se makina, e kategorisë  SUV, që është ndërtuar me të njëjtën platformë si Modeli 3, do të dalë për herë të parë në treg me një version me distancë të gjatë, në rreth 482 kilometra, me një çmim 47 000 dollarë.

Versioni standard  do të jetë gati në vitin 2021 dhe do të vijë më një çmim  39 mijë dollarë. Bateria e saj do të mund të rezistojë deri në 370 km rrugëtim. Pas publikimit, faqja zyrtare e Tesla ofroi mundësinë e porositjes së modelit të shtrenjtë me distancë të gjatë dhe goma të pasme aktive, të disponueshëm për vitin 2020. E gjithë kjo vjen menjëherë pas një periudhe të vështirë që kaloi kjo kompani ku:

  • KSHZ kërkoi që Musk të akuzohej për shpërfillje.
  • Zyrtari i lartë financiar i Tesla dhe këshilltarët kryesorë u larguan nga kompania.
  • Raportet e konsumatorëve hoqën vlerësimin e saj “të rekomanduar” nga Modeli 3.
  • Tesla mbylli shumicën e dyqaneve të saj për t’u rikthyer në lojë dy javë më vonë.
  • Musk paralajmëroi investitorët se Tesla do të humbiste paratë në tremujorin e parë.
  • Aksioneri i dytë i Tesla mendon se do të ishte më mirë pa Musk-un si CEO.
  • Tesla shlyeu 920 milionë dollarë borxhe me para në vend të aksioneve, duke rinovuar frikën e krizave në para.

Lexo: Mbyllen dyqanet Tesla, kompania do të shesi vetëm online

Shitjet e Teslës kanë rënë 10% që nga 5 shkurti.

Porositja e makinës do të kërkojë një depozitim paraprak prej 2,500 dollarësh. Modelet e vogla SUC janë segmenti me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, që janë dy tregjet më të mëdha në botë të makinave.  Tesla ka pasur pak konkurrencë deri më tani për modelet sedan, por konkurrenca në kategorinë SUV po shtohet. Elon Musk tha se pas 12 muajsh, do të ketë rreth 1 milion makina.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale