Tesla pushtohet nga optimizmi pas fitimeve të papritura


Firma raportoi një fitim të papritur prej 143 milionë dollarëve për tre mujorin e mbyllur më 30 shtator. Menjëherë pas këtij lajmi aksionet u rritën me 17% në 300 dollarë secili.

Lexoni: Shoferi i makinës Tesla kapet duke fjetur gjatë vozitjes në autostradë

Tesla me vite ka hasur shumë vështirësi, me financat duke raportuar humbje dhe duke shtuar dyshimet e investitorëve. Vitin e kaluar firma ndërmori masa të ashpra duke reduktuar shpenzimet dhe duke larguar mijëra njerëz nga puna.

Në tre mujorin e fundit, shpenzimet operative ranë për 15% në 930 milionë dollarë. Kompania ka besimin se mund të arrijë objektivat e prodhimit të 360,000 makinave këtë vit.

Lexoni: Elon Musk paralajmëron zgjerimin e komapanisë në vendet e Ballkanit

Tesla shpreson se tregu më i madh në botë i makinave, Kina, do ta ndihmojë të arrijë këto synime edhe pse shitjet janë dëmtuar nga lufta tregtare SHBA-Kinë.

Bbc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale