Elon Musk lajmëron zgjerimin e kompanisë Tesla në vendet e Ballkanit


Kompania e cila merret me prodhimin e veturave elektrike planifikon të fillojë zgjerimin në Europë, në fillim të vitit të ardhshëm.

“Shpresojmë të zgjerohemi në Sllovaki, Kroaci, Serbi dhe pjesën më të madhe të Europës Lindore në fillim të vitit të ardhshëm. Më në fund do ta bëjmë krenar Nikola Teslën duke prodhuar veturat tona në vendet e tij të origjinës,” ka shkruar Musk në Twitter.

Tesla prodhoi 87.000 automjete në tremujorin e dytë të vitit 2019.

Sipas faqes së internetit të Tesla, Inc., Kroacia tashmë zotëron Tesla Superchargers, instalimi i të cilëve gjithashtu pritet që të bëhet “së shpejti” në Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë, Maqedoni Veriore, Rumani, Bullgari dhe Greqi.

Serbia ka një rekord të dobët me automjetet elektrike (EV). Vendi aktualisht ka rreth 30 stacione karikimi EV.

Serbia ka 148 automjete elektrike të regjistruara (EV), më shumë se gjysma e tyre janë makina elektrike dhe automjete të tjera të tilla si autobusë dhe motoçikleta.

Situata është e ngjashme me vendet e tjera në Europën Juglindore (EJL).

Vendet e BE-së, përfshirë Kroacinë, Rumaninë dhe Bullgarinë, si dhe Sllovenia, kanë rrjete shumë më të zhvilluara të stacioneve të karikimit EV sesa shtetet që nuk janë anëtare të Bashkimit Europian.

Lexoni: Elon Musk cilësohet si lideri më frymëzues në teknologji për vitin 2019

BalkanGreen

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale