Elon Musk cilësohet si lideri më frymëzues në teknologji për vitin 2019


Pas Musk renditen titanët e tjerë të teknologjisë të disa prej kompanive më të mëdha në botë, përfshirë Jeff Bezos-in e Amazon dhe Satya Nadella të kompanisë Microsoft.

Ekzistojnë disa arsye pse CEO i SpaceX dhe Tesla u vlerësua si më frymëzuesi. Një nga këto arsye është fakti që Musk nuk frikësohet t’i vendosë vetes qëllime të mëdha.

Lexoni: Ja pse nuk duhet t’ju interesojë sa orë punon Elon Musk

Në një kohë kur ideja e fluturimit privat hapësinor konsiderohej e çmendur, ose ideja e një makine elektrike konsiderohej e papranueshme, me vendosmërinë e Musk-ut këto gjëra tani janë bërë realitet. Musk ka një tendencë të mos i mbajë premtimet për shkak të optimizmit të tij, por gjithsesi ai i përmbush ato, edhe pse pak vonë.

Lexoni: Elon Musk: Pronarët e Tesla mund të fitojnë $ 30,000 në vit me projektin robotaxi

Një arsye tjetër e cilësive frymëzuese të Musk-ut është mungesa e hezitimit të tij për të vendosur veten në rrezik. Gjatë ditëve të para të SpaceX, Musk investoi gjithçka në suksesin e kompanisë hapësinore dhe udhëhoqi Tesla-n gjatë krizës financiare të vitit 2008.

Musk kurrë nuk e ka braktisur këtë zakon. Ai fjeti në një divan në njërën prej dhomave të konferencave të fabrikës së Tesla-s, kur kompania po përballej me probleme të mëdha. Kur u pyetën pse vendos ta fusë veten në rrezik, ai u tregua i sinqertë.

“Arsyeja që fjeta në dysheme nuk ishte se unë doja që rrethanat e mija të ishin qëllimisht më të vështira se kushdo tjetër në kompani. Çfarëdo dhimbjeje që ndjenë ata, unë doja që imja të ishte më e madhe. Kjo është arsyeja pse e bëra këtë”, tha ai.

E njëjta gjë vlen për përmirësimet e kompanisë në teknologjinë e saj Autopilot. Në një deklaratë për shtypin, anëtarët e ekipit të zhvillimit të kësaj teknologjie zbuluan se Musk përdor veten si subjektin kryesor të testimit për sistemet e kompanisë. Kjo rezulton në një rrezik për CEO-n, sa anëtarët e ekipit deklaruan se Musk e gjen veten në “situata në të cilat shumë prej nesh nuk do të dëshironin të futeshin”

Teslarati

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale