Ja pse nuk duhet t’ju interesojë sa orë punon Elon Musk


Ju me siguri keni dëgjuar për sipërmarrësin e famshëm Elon Musk. Dhe ka të ngjarë të biem dakord që disa njerëz e shohin atë si gjeni, ndërsa të tjerët mendojnë se ai po i vë në rrezik bizneset e tij.

Por, nuk ka asnjë argument për etikën e punës së Musk-ut. Ai punon mbi 100 orë në javë dhe e ka pranuar se ky zakon nuk i ka sjellë shumë lumturi.

Ju lutemi mos e humbni kohën tuaj duke bërë të njëjtën gjë

Duhet të keni një model në jetën tuaj. Të gjithë kemi nevojë për frymëzim dhe këshilla. Por, problemi është se ju nuk duhet ta krahasoni veten me Musk, ose dikë tjetër. Biznesi juaj mund të kërkojë gjëra shumë të ndryshme nga ato të Musk. Delegimi mund të jetë më i përshtatshëm për ju sesa për Musk-un. Trupi juaj mund të mos e trajtojë mëngjesin (ose mungesën e tij) që merr trupi i tij. Pasionet tuaja gjithashtu mund të jenë pak a shumë të ndërlikuara. Aftësitë dhe përvojat tuaja janë gjithashtu unike.

Realiteti është, se nuk ka rëndësi çfarë bën dikush tjetër. Ajo që ka rëndësi është që të keni objektiva të qarta që ju sfidojnë gjithmonë, që ju ndihmojnë të rriteni, që duken interesante për ju. Ajo që ka rëndësi është që ju të arrini maksimumin tuaj çdo ditë, pa i marrë parasysh rrethanat.

Ne mendojmë se suksesi do të thotë të mos pushosh kurrë, të kesh një titull, të ngjitësh shkallët. Por kjo thjesht nuk është e vërtetë. Suksesi i vërtetë do të thotë të jesh i lumtur me veten dhe ata përreth jush dhe të keni një ndikim pozitiv në shoqëri. Kjo lumturi dhe ky ndikim mund të vijnë nga një ndërthurje gati e pafundme shtigjesh.

Prandaj, merrni këshillën e Bruce Lee dhe ndaloni krahasimet me të tjerët. Shikoni përreth, shikoni çfarë dëshironi dhe çfarë mund të bëni. Pastaj thjesht angazhohuni të jeni versioni më i mirë i vetes dhe suksesi do të vijë.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale