Tesla anullon tre evente të punësimit për Kinën - Business Magazine Albania

Tesla anullon tre evente të punësimit për Kinën

Tesla

Tesla ka anulluar tre evente rekrutimi online për Kinën të planifikuara këtë muaj, zhvillimi më i fundit pasi shefi ekzekutiv Elon Musk kërcënoi me shkurtime të vendeve të punës në prodhuesin e makinave elektrike, duke thënë se ishte “me staf të tepërt” në disa zona.

Megjithatë, Musk nuk kishte komentuar në mënyrë specifike për stafin në Kinë, e cila prodhoi më shumë se gjysmën e automjeteve për prodhuesin e automjeteve në nivel global dhe kontribuoi një të katërtën e të ardhurave të saj në 2021.

Kompania anulloi tre ngjarjet për pozicionet në shitje, R&D dhe zinxhirin e saj të furnizimit të planifikuar fillimisht për 16, 23 dhe 30 qershor.

Lexoni: Autoritetet e Shangait ndihmojnë Tesla-ën për të rihapur fabrikën

Njoftimi për një ngjarje të 9 qershorit për të rekrutuar staf për rolet e “prodhimit të zgjuar” nuk ishte i dukshëm dhe nuk ishte menjëherë e qartë se ishte mbajtur siç ishte planifikuar.

Operacioni në Kinë po lejon ende dorëzimin e rezymeve për më shumë se 1000 pozicione të postuara në platformën e mediave sociale, si inxhinierët e aerodinamikës, menaxherët e zinxhirit të furnizimit, menaxherët e dyqaneve, mbikëqyrësit e fabrikës dhe punëtorët.

Në një email drejtuar punonjësve, Musk tha se Tesla do të zvogëlonte numrin e pagave me një të dhjetën, pasi ishte “mbingarkuar në shumë fusha”, por shtoi se numri i punonjësve për orë do të rritet.

Prodhimi në uzinën e Tesla-s në Shangai u godit keq pasi qendra tregtare kineze filloi një bllokim dy-mujor COVID-19 në fund të marsit.

Prodhimi është vendosur të bjerë me më shumë se një të tretën këtë tremujor nga ai i mëparshmi, duke tejkaluar parashikimin e Musk.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0