Autoritetet e Shangait ndihmojnë Tesla-ën për të rihapur fabrikën  - Business Magazine Albania

Autoritetet e Shangait ndihmojnë Tesla-ën për të rihapur fabrikën 

Autoritetet e Shangait ndihmuan Teslën të transportonte më shumë se 6,000 punëtorë dhe të kryente punën e nevojshme të dezinfektimit për të rihapur fabrikën e saj muajin e kaluar në mes të bllokimit të qytetit, sipas një letre që Tesla u dërgoi zyrtarëve lokalë dhe u pa nga Reuters. 

Tesla rihapi fabrikën e saj në Shangai më 19 prill pas një ndalese 22-ditore, me mediat shtetërore që mbuluan gjerësisht ngjarjen. 

Në letrën e saj, Tesla falënderoi zyrtarët e Lingang për mbështetjen e tyre dhe përshkroi se si një kompani e drejtuar nga Lingang Group kishte rregulluar autobusë për të transportuar 6,000 punëtorë të Tesla-s dhe furnitorët e saj në fabrikë dhe kishte kryer punën e dezinfektimit që nevojitej që kompania të realizonte “prodhimin me ciklin e mbyllur”. 

“Ata luftuan për tre ditë rresht, duke punuar gjatë gjithë orarit dhe pa pushim për të garantuar që punëtorët e kompanisë sonë të mund të ktheheshin në fabrikë”, tha Tesla në letër. 

Lexoni: Nëse Elon Musk do ta kthente kohën pas, ja çfarë do të bënte ndryshe

Letra gjithashtu përshkruante sesi Tesla planifikoi të zgjeronte më tej fabrikën e saj në Shangai.

Kompania do të ndërtojë një fabrikë të re në të njëjtën zonë, e cila është gati të shtojë një kapacitet vjetor prej 450,000 makinash, duke përfshirë Model 3 dhe Model Y, duke u bërë “qendër më e madhe e eksportit të automjeteve në botë”, thuhej në letër. 

Fabrika e Shangait ka dorëzuar 484,100 automjete gjatë vitit 2021, ka thënë më parë Tesla. 

Fabrika të shumta u mbyllën pasi Shangai u mbyll nga marsi për të luftuar përhapjen e Covid. Ndërsa disa kanë filluar të rihapen, kthimi i punëtorëve është rezultuar i vështirë pasi disa kufizime mbeten për të tjerët. 

Mbyllja 22-ditore e fabrikës së Tesla-s në Shangai ishte më e gjata që nga fillimi i prodhimit në fund të vitit 2019 dhe shkaktoi një humbje prodhimi prej më shumë se 50,000 automjetesh, sipas llogaritjeve të bazuara në planet e prodhimit të Teslës. 

Tesla prodhon automjetet e saj Model 3 dhe Model Y në Shangai, duke i shërbyer tregut kinez dhe duke vepruar si një qendër eksporti në Gjermani dhe Japoni. 

Shfaqja e fortë e mbështetjes nga Shangai vjen gjithashtu pasi Tesla pati një periudhë të vështirë me autoritetet vitin e kaluar, kur u vu nën shqyrtim mbi çështjet e sigurisë së të dhënave dhe cilësisë së produktit. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0