Nëse Elon Musk do ta kthente kohën pas, ja çfarë do të bënte ndryshe  - Business Magazine Albania

Nëse Elon Musk do ta kthente kohën pas, ja çfarë do të bënte ndryshe 

Elon Musk

Në një intervistë në TED 2022, Musk ju përgjigj pyetjes “Pse do të blesh Twitter-in?” 

“Kjo nuk është një mënyrë për të fituar para,” u përgjigj Musk. “Ndjenja ime e fortë dhe intuitive është se të kesh një platformë publike që i besohet maksimalisht dhe është gjerësisht gjithëpërfshirëse, është jashtëzakonisht e rëndësishme për të ardhmen e qytetërimit.” 

Ndonëse ajo pjesë e intervistës ishte padyshim në kohën e duhur – dhe mori pjesën më të madhe të vëmendjes – një pyetje tjetër që Anderson bëri ishte shumë më interesante. Gjithashtu ndodh të jetë një mësim i fuqishëm për çdo udhëheqës. 

“Nëse mund të ktheheshit pas në kohë dhe të ndryshonit një vendim që keni marrë gjatë rrugës, cili do të ishte dhe pse?” pyeti Anderson. 

Nuk kam takuar kurrë dikë që nuk dëshiron të ndryshojë diçka në jetën ose karrierën e tij. Të gjithë kemi bërë shumë gabime dhe zgjedhje që nuk dolën ashtu siç prisnim. Në ato raste, është e vështirë të mos dëshirojmë të kishim një buton që të ktheheshim pas. 

Sidoqoftë, përgjigjja e Musk ishte jashtëzakonisht e sinqertë, diçka që zakonisht nuk e marrim nga CEO-t. “Kështu që ne në thelb ngatërruam pothuajse çdo aspekt të linjës së prodhimit të Model 3,” u përgjigj Musk. “Nga paketat, te motorët, linja e trupit, boja, montimi përfundimtar, gjithçka. Gjithçka ishte ngatërruar.” 

Lexoni: Elon Musk bleu Twitter. Adoleshenti “gjurmues” ka “frikë” për mbylljen e llogarisë

Musk ka thënë më parë se Model 3 thuajse e falimentoi kompaninë. Është e qartë nga përgjigja e tij se stresi i mbajtjes së Teslës që të mos dështonte, i shkaktoi një dëm të madh. 

“Unë jetova në fabrikat e Fremont dhe Nevada për tre vjet duke rregulluar atë linjë prodhimi … duke vrapuar si një maniak nëpër çdo pjesë të asaj fabrike. Duke jetuar me ekipin. Unë fjeta në dysheme në mënyrë që ekipi që po kalonte një vështirësi mund të më shihnin në dysheme, sepse ata e dinin që nuk isha në ndonjë kullë fildishi.” 

Ka disa mësime të fuqishme në përgjigjet e tij. E para është se të kesh vetëdije për të kuptuar se ke dështuar është një nga faktorët më të rëndësishëm të suksesit. Është shumë e thjeshtë, me të vërtetë. Nëse nuk jeni të suksesshëm, por nuk mund ta pranoni këtë realitet ose të kuptoni pse, shanset që rrethanat tuaja të ndryshojnë nuk janë shumë të mira. 

Në atë kohë, Tesla ishte në një pikë kthese. Musk ka thënë në më shumë se një rast se gjëja më e rëndësishme që Tesla ndërton nuk janë automjetet e saj elektrike. Është “makina që ndërton makinën”. 

Puna është se ndonjëherë ju duhet të kaloni nëpër shkretëtirë para se të arrini në tokën e premtuar. Unë mendoj se vlen gjithashtu të përmendet se Musk ishte investuar personalisht dhe personalisht i përfshirë në rregullimin e problemit. Në shumicën e rasteve, një udhëheqës që përfshihet në operacionet e përditshme do të thotë se organizata ka një problem real. Në këtë rast, ishte e qartë se Tesla kishte një problem të vërtetë. E ardhmja e kompanisë ishte në rrezik dhe kjo do të thoshte që Musk duhej të ishte i gjithi brenda. 

Lexoni: Elon Musk, Bill Gates dhe Jack Dorsey bënë një test personaliteti. 3 karakteristikat që kanë të përbashkëta

Mund të argumentoni se gjumi në dyshemenë e fabrikës është pak ekstrem, por unë mendoj se shembulli që ai po përpiqej të jepte për ekipin e tij është i vlefshëm. Çdo ekip merr shembullin e vet nga lideri. Nuk ka dyshim se mesazhi që Musk po dërgonte – se “kjo është gjëja më e rëndësishme që mund të bëj me kohën time”. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0