Të gjithë kundër koncensioneve pa garë, ndërsa janë dhënë 319 të tilla

Të gjithë kundër koncensioneve pa garë, ndërsa janë dhënë 319 të tilla


Prej disa vitesh, e së fundi edhe më tepër, po dëgjoni për “ofertën e pakërkuar”. Dhe sigurisht këtë e keni hasur në projekte të mëdha investimesh, si ndërtim rruge, mirëmbajte të tyre, etj.

Flitet në fakt në çdo rast për një projekt investimi që i propozohet qeverisë nga kompani private. Kur kompanitë futen në garë (në tender, sipërmarrja apo grupi që ka bërë propozimin, është në avantazh me disa pikë, falë projektit të propozuar).

Por kjo formë investimi është duke ngjallur debate nëse paratë publike po përdoren siç duhet.

Prej vitesh ekspertët e Fondit Monetar Ndërkombëtar kanë sugjeruar të shmanget kjo formë investimi, dhe së fundi Ministria e Financave ka hartuar një projektligj që po diskutohet nga grupet e interesit. Në draft janë shtuar kontrollet dhe monitorimet në investim.

Lexoni: FMN: Hiqni dorë nga propozimet e pakërkuara. Pak progres në disa reforma strukturore

Këto ditë, kundër projekteve me ofertë të pakërkuar kanë dalë jo vetëm përfaqësuesit e opozitës, por edhe kryetari i Komisionit të Ekonomisë dhe Financave  Erjon Braçe. Në mbledhjen e fundit të komisionit, Braçe tha se në shtator do të propozojë heqjen e kësaj forme investimi nga ligji aktual. ‘’Aktualisht numërohen mbi 319 kontrata të dhëna pa garë’’, tha ai duke theksuar se një gjë e tillë po shkatërron financat e vendit.

Kjo erdhi pasi Jorida Tabaku, nënkryetare e Komisionit parlamentar të Ekonomisë, tha se qeveria e ka kthyer dhënien e koncesioneve dhe tenderave me ofertë të pakërkuar në një praktikë pune, duke eliminuar garën mes kompanive. Tabaku tha se 4 nga 7 projektet e paketës ‘1 miliard’ janë dhënë pikërisht në këtë formë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0