Të gjithë kundër koncensioneve pa garë, ndërsa janë dhënë 319 të tilla


Prej disa vitesh, e së fundi edhe më tepër, po dëgjoni për “ofertën e pakërkuar”. Dhe sigurisht këtë e keni hasur në projekte të mëdha investimesh, si ndërtim rruge, mirëmbajte të tyre, etj.

Flitet në fakt në çdo rast për një projekt investimi që i propozohet qeverisë nga kompani private. Kur kompanitë futen në garë (në tender, sipërmarrja apo grupi që ka bërë propozimin, është në avantazh me disa pikë, falë projektit të propozuar).

Por kjo formë investimi është duke ngjallur debate nëse paratë publike po përdoren siç duhet.

Prej vitesh ekspertët e Fondit Monetar Ndërkombëtar kanë sugjeruar të shmanget kjo formë investimi, dhe së fundi Ministria e Financave ka hartuar një projektligj që po diskutohet nga grupet e interesit. Në draft janë shtuar kontrollet dhe monitorimet në investim.

Lexoni: FMN: Hiqni dorë nga propozimet e pakërkuara. Pak progres në disa reforma strukturore

Këto ditë, kundër projekteve me ofertë të pakërkuar kanë dalë jo vetëm përfaqësuesit e opozitës, por edhe kryetari i Komisionit të Ekonomisë dhe Financave  Erjon Braçe. Në mbledhjen e fundit të komisionit, Braçe tha se në shtator do të propozojë heqjen e kësaj forme investimi nga ligji aktual. ‘’Aktualisht numërohen mbi 319 kontrata të dhëna pa garë’’, tha ai duke theksuar se një gjë e tillë po shkatërron financat e vendit.

Kjo erdhi pasi Jorida Tabaku, nënkryetare e Komisionit parlamentar të Ekonomisë, tha se qeveria e ka kthyer dhënien e koncesioneve dhe tenderave me ofertë të pakërkuar në një praktikë pune, duke eliminuar garën mes kompanive. Tabaku tha se 4 nga 7 projektet e paketës ‘1 miliard’ janë dhënë pikërisht në këtë formë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale