Të dhënat qeveritare në rrezik, po shiten servera online për më pak se 6$


Një treg i zi në internet i njohur si xDedic ka një katalog prej mbi 70.000 serverash të komprometuar, sipas Kaspersky Lab. Serverat janë në 173 vende dhe i përkasin bizneseve, universiteteve, madje edhe agjencive qeveritare, shumica e të cilëve ende nuk kanë idenë se janë hakuar. Më keq akoma, hakerat po shesin aksesin në këto servera për më pak se $ 6.

Hakerët në xDedic duket se kanë shkelur serverat që kanë përdorur (relativisht) metoda të thjeshta dhe u mbështetën në dobësitë e njohura dhe fjalëkalime të dobët. Pasi janë komprometuar, hakerat kanë kataloguar software të serverave, duke shfletuar histori dhe detaje të tjera për të ndihmuar në lehtësimin e shitjeve lirë tek blerësit online.

Pas blerjes, hakerat kriminalë mund të përdorin serverat për të dërguar spam, vjedhin të dhënat dhe për të kryer veprime të tjera duke shmangur ndonjë lidhje reale me server origjine. Pasi mund të bëhet kjo, hakerat munden pastaj të rilistojnë serverat për shitje në të njëjtin treg.

Kaspersky mësoi për tregun nëpërmjet një ISP Evropian. Ndërsa mungojnë të dhënat e rëndësishme, ajo besohet të ketë qenë krijuar nga rusët, ndërsa dihet që ka patur mbi 400 shitës që nga maji.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale