Tani Facebook thotë se mund t'i largojë pëlqimet nga postimet » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 03/09/2019

Tani Facebook thotë se mund t’i largojë pëlqimet nga postimet

Share
nga Eridon Elshani
Sht 03, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Facebook së shpejti mund të fillojë t'i fshehë pëlqimet e postimeve në Kryefaqe për t'i mbrojtur përdoruesit nga zilia.

Instagram tashmë po e teston këtë në 7 shtete përfshirë Kanadanë dhe Brazilin, duke shfaqur në një postim vetëm disa emra të miqve, jo numrin e përgjithshëm të pëlqimeve. Ideja është që të parandalojë përdoruesit që të krahasojnë veten e tyre me të tjerët dhe të ndjehen rehat edhe nëse postimet e tyre nuk marrin aq shumë pëlqime.

Nëse Facebook vendos që të bëjë një test, ka të ngjarë ta bëjë këtë gradualisht dhe të tërhiqet nëse dëmton ndjeshëm përdorimin ose të ardhurat nga reklamat.

Në këtë fotografi shihet prototipi i fshehjes së pëlqimeve në Facebook.

Ky test në Instagram dhe Facebook, sinjalizon se mund të ketë ndikime pozitive në shëndetin mendor të përdoruesve.

Heqja e pëlqimeve në Facebook mund të ushtrojë më pak presion ndaj përdoruesve dhe t’i inkurajojë ata të postojnë më lirshëm dhe më shpesh.

Techcrunch