Studimi i ri thotë se pirja e tepërt e kafes mund të çojë në këtë efekt anësor serioz - Business Magazine Albania

Studimi i ri thotë se pirja e tepërt e kafes mund të çojë në këtë efekt anësor serioz

efekt anësor

Mbështetja e vazhdueshme te kafja për të mbajtur energjinë tuaj mund të ketë një efekt anësor të papritur: mund të ketë impakt negativ për veshkat tuaja, sipas një studimi të ri në Revistën Klinike të Shoqatës Amerikane të Nefrologjisë.

Studiuesit shikuan 372 metabolitë të gjakut në rreth 3800 pjesëmarrës të një studimi shëndetësor që mblodhi informacion mbi zakonet e jetesës që mund të ndikonin në rrezikun e dështimit të zemrës. Metabolitet prodhohen kur trupi zbërthen ushqimin, medikamentet dhe madje edhe indet e veta si muskujt ose yndyrën. Ekzaminimi i metabolitëve në gjak mund t’u japë studiuesve një paraqitje të shkurtër se si ato krijojnë dallime individuale për sa i përket çështjeve si funksioni i organeve.

Në studim, ata gjetën 41 metabolitë të lidhur me konsumimin e kafesë dhe nivelet më të larta të tre prej tyre ishin të lidhura me një rrezik dukshëm më të lartë të zhvillimit të sëmundjes kronike të veshkave.

A do të thotë kjo që ju duhet ta lini fare kafen? Jo domosdoshmërisht, nëse nuk keni probleme ekzistuese të veshkave, shpjegojnë studiuesit.

Ata vënë në dukje se konsumimi i një sasie të moderuar të kafes është treguar në studimet e mëparshme të jetë i dobishëm në disa mënyra. (Në fakt, hulumtimi i fundit nga Fondacioni i veshkave zbuloi se një filxhan kafe në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e gurëve në veshka me 40%).

Lexoni: Cili është efekti i pirjes së kafes me stomakun bosh?

Kafja ka veti unike si pije, sipas Andrea Dunn, RD, një dietologe në departamentin e gastroenterologjisë, hepatologjisë dhe të ushqyerit në Cleveland Clinic.

“Kafja përmban rreth 1000 komponime të ndryshme botanike dhe në fakt është burimi i vetëm më i mirë i antioksidantëve në dietën amerikane”, thotë ajo, duke shtuar se është gjithashtu një burim i kaliumit, vitaminave B dhe riboflavinës. Dunn vë në dukje se hulumtimi ka lidhur përbërësit në kafe me rrezikun më të ulët të sëmundjeve si diabeti i tipit 2, sëmundjet e mëlçisë dhe disa lloje të kancerit.

Për sa i përket asaj që konsiderohet “e moderuar”, një studim që shqyrtoi të dhënat e mbi 350,000 pjesëmarrësve në lidhje me shëndetin e zemrës vuri në dukje se deri në katër filxhanë në ditë duket se janë mbrojtëse, por idealja duket të jetë një deri në dy gota kafe çdo ditë.

Kjo është në përputhje me zbulimet e tjera gjithashtu, thotë Dunn, veçanërisht nëse nuk ngarkoni me shtesa si shurupe me aromë, sheqer dhe krem ​. Rekomandimi është që të përmbaheni në më pak se 400 miligramë kafeinë në ditë në të gjitha pijet tuaja. Një filxhan kafeje prej 8 ons zakonisht ka rreth 80 deri në 100 mg, kështu që për sa kohë që e mbani sasinë nën katër filxhanë, keni më shumë gjasa të mbani nën kontroll rreziqet tuaja.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0