Cili është efekti i pirjes së kafes me stomakun bosh? - Business Magazine Albania

Cili është efekti i pirjes së kafes me stomakun bosh?

kafes

Është e sigurtë të thuhet se kur vjen mëngjesi i së Hënës, nuk ka asgjë më të mirë se të pish një filxhan kafe për t’u zgjuar. Në fakt, ndonjëherë është kaq i rëndësishëm sa drejtoheni direkt tek kafja para se të pini një gotë ujë apo të hani mëngjes.

Por për ata që e kanë zakon të pinë kafe para se t’ju jenë hapur sytë, duhet të dinë për efektet e mundshme anësore që vijnë nga pirja e kafes me stomak bosh. Edhe pse nuk ka shumë, një efekt kryesor i pirjes së kafes me stomakun bosh është se kafeina do të hyjë shumë më shpejt sesa nëse do të kishit ushqim në sistemin tuaj.

Sa kohë duhet që kafeina të futet në sistemin tuaj?

Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, kafeinës i duhen rreth 45 minuta për t’u absorbuar në trupin tuaj, dhe ajo “arrin” në qarkullimin e gjakut diku midis 15 minutash dhe 2 orëve.

Sidoqoftë, këta numra mund të ndryshohen nga një sërë arsyesh. Së pari, ndjeshmëria juaj ndaj kafeinës mund të ndikohet nga ndryshimet tuaja gjenetike.

Sipas një raporti nga Coffee & Health, 95% e kafeinës që metabolizojmë ndikohet nga diçka që quhet gjeni CYP1A2, i cili ndahet në dy variacione të ndryshme.

Lexoni: Shkenca në favor të kafesë – Ja çfarë thonë studimet

Në varësi të ndryshimit të këtij gjeni, ju ose bini në “metabolizuesit e shpejtë”, të cilët përjetojnë efektet e kafeinës për një kohë më të shkurtër, ose “metabolizuesit e ngadalshëm” të cilët përjetojnë vigjilencë të vazhdueshme dhe energji nga kafeina që ata konsumojnë.

Një faktor tjetër që ndryshon efektet e kafeinës është ushqimi në stomakun tuaj. Sipas Harvard Health, të kesh ushqim në trup, veçanërisht diçka të pasur me fibra, kur konsumon kafe do të ngadalësojë procesin kur kafeina bën efekt. Kështu që pirja me stomakun bosh do t’ju ​​bëjë të ndjeni efektet shumë më shpejt.

Për disa njerëz, pirja e kafesë me stomak bosh është krejtësisht e padëmshme. Por për të tjerët, kjo goditje e shpejtë e kafeinës mund të shkaktojë simptoma ankthi ose paniku.

Kur kjo mund të ketë një efekt negativ në trupin tuaj?

Nëse përjetoni gjëra të tilla si shqetësim, ankth ose panik pasi pini kafe, nuk jeni vetëm. Sipas Frontiers in Psychiatry, ka dëshmi për të mbështetur një marrëdhënie pozitive midis marrjes së kafeinës dhe simptomave të ankthit për shumë njerëz.

Nëse jeni dikush që ndiheni në ankth pasi keni pirë kafe ose jeni natyrisht të prirur ndaj ankthit ose panikut rregullisht, “goditja” më e shpejtë e kafeinës në gjakun tuaj nga pirja e kafes në mëngjes me stomak bosh mund të shkaktojë simptoma të padëshiruara.

Kur është e padëmshme?

E thënë thjesht, nëse nuk përjetoni simptoma ankthi kur pini kafeinë, marrja e saj me stomak bosh mund të jetë krejtësisht normale. Për shkak se ajo hyn në qarkullimin tuaj të gjakut me një ritëm më të shpejtë, kafeja me stomakun bosh mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të marrë një energji të fortë në mëngjes. Vetëm sigurohuni që të mos e anashkaloni mëngjesin shpesh, pasi kjo mund të çojë në probleme të tjera të padëshiruara shëndetësore.

Harvard Health gjithashtu përmend se edhe pse kjo rritje e energjisë është e mirë, shumica e njerëzve zhvillojnë një tolerancë ndaj kafeinës me kalimin e kohës që mund të ulë efektet e dëshiruara të rritjes së energjisë të kafesë tuaj në mëngjes.

/eatthis

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0