Studimi: 86% e kompanive thanë se java katër-ditore është një sukses - Business Magazine Albania

Studimi: 86% e kompanive thanë se java katër-ditore është një sukses

Ideja e një jave pune katërditore dikur ishte një ëndërr. Por në vazhdën e pandemisë Covid-19, shumë kompani anembanë botës e kanë vënë në lëvizje këtë ide dhe kanë mbledhur rezultate premtuese.

Në SHBA dhe Irlandë, një provë gjashtëmujore midis 33 kompanive vullnetare në vitin 2022 tregoi një ndikim pozitiv në performancën e kompanisë, produktivitetin dhe mirëqenien e punonjësve . Punonjësit që punojnë javën e shkurtuar raportuan më pak stres dhe lodhje, plus përmirësim të ekuilibrit dhe kënaqësisë mes punës dhe jetës. 27 kompanitë që paraqitën një anketë përfundimtare e vlerësuan provën me nëntë nga 10.

Në një provë në 2022 në Mbretërinë e Bashkuar me 70 firma, 86% e kompanive thanë se java katër-ditore ishte një sukses. Ata përmendën përfitime të tilla si rritja e produktivitetit dhe kursimet e konsiderueshme financiare për punonjësit në transport dhe kujdesin ndaj fëmijëve. Prova të ngjashme në Belgjikë, Spanjë, Japoni, Australi dhe Zelandën e Re kanë sjellë rezultate po aq premtuese për kompanitë.
lexo : Teknologjia e re shpëton vajzën nga kanceri i pashërueshëm

Megjithatë, pavarësisht nga të dhënat jashtëzakonisht pozitive, një javë pune katër-ditore duket ende e paarritshme për shumë punëtorë. Punonjësit e teknologjisë mendojnë se mund të shpresojnë për një përfitim të tillë në të ardhmen e afërt, por është më e vështirë të parashikohet i njëjti ndryshim për mësuesit ose punonjësit e zyrave në kompanitë më tradicionale. Në fund të fundit, disa industri dhe kultura pune të rrënjosura thellë nënkuptojnë se java katërditore e punës mund të mos jetë realiste për të gjithë punonjësit të paktën tani për tani. Teknologjia dhe industritë e bazuara në zyrë kanë bërë përparimin më të madh në reduktimin e orëve të punës deri më tani. bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0