Startup-i izraelit Chatway krijon WhatsApp e menaxhimit të projekteve


Startup-i Izraelit Chatway, në të cilin Rony Zarom ka investuar, me siguri që do të konkurojë me Google, Slack dhe Trello.

Sa ambiciozë duhet të jeni për të lançuar një startup që do të konkurrojë me gjigandët e teknologjisë si Microsoft, Facebook dhe Google, si dhe kompanitë e suksesshme izraelite si Monday? Ditët kur kompanitë izraelite dëshmonin me siguri se kishin shpikur Facebook e ardhshëm kanë kaluar, por CEO i Chatway, Shahar Mintz është i bindur se produkti i tij ka zgjidhur nevojën e vërtetë, në të cilën edhe gjigandët e teknologjisë nuk kanë arritur të japin një përgjigje të përshtatshme.

Lexoni: Aleksandër Bello, shqiptari që punon prej dy vitesh në kompaninë globale, WhatsApp

Chatway, e cila u themelua dy vjet e gjysëm më parë dhe ka gjashtë punonjës, po zhvillon një sistem për menaxhimin e detyrave bazuar në mesazhet e menjëhershme (instant messaging) ashtu siç është logjika e WhatsApp. Kompania po lançon versionin e saj Beta, i cili është falas (për një vit) për sektorin e biznesit dhe publikun në përgjithësi. Kompania së shpejti do të fillojë të ngrejë një raund financimi midis 3 – 6 milionë dollarësh.

Mintz dhe sipërmarrësi Rony Zarom që investuan 1.5 milionë dollarë në kompani, thanë për gazetën ekonomike izraelite “Globes” se zgjidhjet ekzistuese janë për tregun e teknologjisë së lartë dhe zhvillimin e projektit dhe janë të projektuara për t’iu përgjigjur nevojave të tyre.

/globes.co.il

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale