Sipërmarrësja Barbara Corcoran tregon pse punëson njerëz me dyshim tek vetja dhe jo ata me vetëbesim - Business Magazine Albania

Sipërmarrësja Barbara Corcoran tregon pse punëson njerëz me dyshim tek vetja dhe jo ata me vetëbesim

Barbara Corcoran nuk punon me njerëz me vetëbesim. Në vend të kësaj, ajo dëshiron të punojë me njerëz që kanë ide dhe pasiguri  sepse dikush që di mendon se nuk di gjithçka, ka më shumë gjasa të ketë sukses, sesa dikush që mendon se i ka të gjitha përgjigjet.

“Sa më i suksesshëm të jetë dikush, aq më shumë ka dyshime për veten, sepse kjo është ajo që i shtyn,” tha Corcoran, 74 vjeç, në ubinarin Fiverr’s Bridge the Gap muajin e kaluar. “Unë kurrë nuk kam takuar një person të sigurt që ishte një yll i suksseshëm.”

Corcoran, një sipërmarrëse dhe investitore për një kohë të gjatë në “Shark Tank”, mori veten shembull. Pavarësisht se shiti firmën e saj të pasurive të paluajtshme The Corcoran Group për 66 milionë dollarë në 2001, ajo ende ndonjëherë pyet veten nëse marrëveshja ishte fat apo aftësi.

E ashtuquajtura sindroma mashtruese është një forcë, argumentoi Corcoran: e shtyn atë të gjejë boshllëqe në njohuritë e saj dhe t’i mbushë ato me njerëz, aftësitë e të cilëve balancojnë dobësitë e saj. Dhe në “Shark Tank”, kjo e bën atë të kërkojë sipërmarrës që vënë në dyshim veten e tyre.

“Unë kërkoj një konkurrent që është kryesisht i pasigurt. Ata kanë ambicie. Ata do të punojnë dy herë më shumë.
lexo: Cili është lloji i punës që të bën më të pakënaqur?

Ndonjëherë, ju përpiqeni të identifikoni njerëzit që veprojnë sikur të kenë besim, por edhe ata janë të shtyrë nga një pasiguri themelore, tha Corcoran. Deri në 82% e njerëzve përjetojnë vetë-dyshim në një moment të jetës së tyre, zbuloi një meta-analizë e vitit 2020 e botuar në Journal of General Internal Medicine.

“Të gjithë kanë dyshime në vetvete,” tha Corcoran.Disa psikologë thonë se vetë-dyshimi mund të jetë i dobishëm, për sa kohë që ju dini si ta shfrytëzoni atë.

“Kjo sindromë nuk është një sëmundje,” shkroi profesori i psikologjisë organizative në Wharton, Adam Grant vitin e kaluar, duke shtuar: “Të dyshosh tek vetja nuk do të thotë se do të dështosh. Ndjenja e pasigurisë është një pararendës i rritjes.” Nëse ndiheni të padenjë për suksesin tuaj, mund t’i luftoni ato ndjenja duke praktikuar pohime, duke shkruar ditar dhe duke u besuar miqve.
Lexo: Revolucioni i avionëve të së ardhmes

Vizualizimi është një mjet tjetër potencialisht i dobishëm. Mbyllni sytë dhe imagjinoni veten duke performuar mirë në prezantimin tuaj të ardhshëm, intervistën e punës apo edhe bisedën e vështirë, me sa më shumë detaje që mundeni. Mund të ndihmojë si besimin ashtu edhe performancën.

Ky është antidoti i Corcoran-it për vetëdyshimin. Në vend që të krahasojë dobësitë e saj me pikat e forta të njerëzve të tjerë, ajo vendos qëllime të vogla, të përhershme dhe e imagjinon veten duke i arritur ato. “Ditën e parë që hapa firmën time, e pashë veten si një mbretëreshë e pasurive të paluajtshme të Nju Jorkut”, tha Corcoran. cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0