Si t'i organizojmë më mirë punët në zyrë

Si t’i organizojmë më mirë punët në zyrë


Rendimenti lidhet ngushtësisht me efikasitetin dhe është një prej elementeve kyç që ndikon në ecurinë e një kompanie. Një organizim i mirë i punës tuaj rrit rendimentin dhe ndikon direkt në ecuri. Ja disa mënyra se si të organizoni një ditë normale në punën tuaj:

Filloni ditën me ide të qarta – Kontrolloni postën elektronike. Përgjigjuni email-eve dhe dërgojini pjesën më të madhe të email-eve që në fillim të ditës, në mënyrë të tillë që të merrni edhe përgjigje sa më shpejt. Skeduloni detyrat tuaja më të rëndësishme, duke caktuar përbri secilës kohën që mund të marrë. Mbi të gjitha, mos harroni të hiqni nga lista juaj punët  që kanë përfunduar.

Lexo: Trajnim për ekspertë fiskalë

Përcaktoni kohën e nevojshme për punët – Përcaktimi i punëve në kohën e duhur, do t’ju ndihmojë që të keni kohë të mjaftueshme për të mbyllur të gjitha prioritetet e ditës. Këshillohet që renditja e tyre të fillojë nga ata më me prioritetet tek ato më pak të rëndësishme.

Mos harxhoni kohë në takime të kota – Ka disa takime, të cilat nuk mund t’i shmangni, por ka edhe nga ato ku prania juaj nuk është e nevojshme. Nëse mund të mbaroni punë me një email apo me një telefonatë, bëjeni dhe do ta shikoni që në fund të ditës, një zgjedhje e tillë do t’ju duket ajo e duhura. Nëse do të kishit lëvizur për të shkuar në një takim jo shumë të rëndësishëm, nuk do të kishit përfunduar një punë tjetër, e cila mbetet për nesër.

Gjeni kohë për të pushuar gjatë ditës – Nuk këshillohet të vraponi nga një takim në tjetrin apo nga një projekt në tjetrin, sepse një gjë e tillë nuk është aspak produktive. Këshillohet që gjatë orarit të punës të bëni pushime, shkëputje.  Kjo do t’ju ndihmojë të fitoni energjitë e humbura dhe të rifilloni punën nga e para.

Lexo: Çfarë tregon posta juaj elektronike në lidhje me personalitetin tuaj

Përpiquni të mos shpërqëndroheni – Kur duhet të hartoni raportin përmbyllës të një projekti këshillohet që t’i fikni të gjitha pajisjet që mund t’ju shpërqëndrojnë.  Duke filluar që nga telefoni i zyrës, celulari dhe madje edhe email-et, këshillohet që të mos i shikoni gjatë asaj kohe, pasi raportin nuk do ta mbyllni dot ose të paktën jo ashtu siç duhet.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0