Çfarë tregon posta juaj elektronike në lidhje me personalitetin tuaj

Çfarë tregon posta juaj elektronike në lidhje me personalitetin tuaj


Menaxhimi i email-it tuaj është një virtyt i nënvlerësuar në vendin e punës. Kur punonjësit nuk përgjigjen, kolegët i perceptojnë ata si të pa organizuar dhe dembelë.

Por strategjia e menaxhimit të email-it tënd varet shumë nga profesioni që ke, apo fluksi standard i email-eve në zyrë.

Ekspertë të ndryshëm në fushën e psikologjisë dhe teknologjisë kanë nxjerrë disa përfundime për lidhjen midis zakoneve të email-it dhe karakteristikat e personalitetit.

Fshirësi, ai që i përgjigjet menjëherë email-it sapo e shikon

Ky person e lexon email-in, dërgon një përgjigje nëse kërkohet dhe më pas ose e fshin ose e arkivon në një dosje të veçantë. Email-i i tij zakonisht nuk ka asnjë numër mesazhesh të palexuara.

Kjo ndoshta sepse mesazhet e bëjnë nervoz.

Truri i këtyre personave reagon në mënyrë negative kur përballet me shumë mesazhe të palexuara. Një inbox që “po shpërthen”, lëshon neurotransmetues stresi, si kortizoli, duke i shtuar ankthin.

Menaxhimi i email vjen nga dëshira për të patur kontroll, duke krijuar një strategji të caktuar. Ata e kanë bezdi rrëmujën dhe në shtëpi, zyrë, kudo. Ata kanë një dëshirë të jashtëzakonshme për të patur kontroll mbi botën.

Ruajtësi, ka disa email-e të palexuara, por rrallë i fshin ato pasi i lexon

Perfeksionistët ruajnë email-et me idenë që do t’ju rikthehen më vonë. Të njëjtët njerëz kanë një listë shumë të gjatë me detyra që duhen bërë dhe një tufë me rroba që duhen palosur.

Disa njerëz i ruajnë mesazhet e palexuara sepse kjo iu krijon një ndjenjë sigurie për të besuar se ata do gjejnë gjëra nëse ju nevojiten.

Injoruesi, nuk i lexon apo i fshin email-et

Të kesh me qindra apo mijëra mesazhe të palexuara në email nuk është një sjellje problematike.

Të lësh mesazhe të palexuara tregon se ndoshta je i mbingarkuar ose i shkëputur. Ose ndoshta  kupton se organizimi dhe monitorimi i email-eve nuk po të ndihmon të kesh progres. Dhe kjo është një shenjë inteligjence.

Këta njerëz mund të jenë më produktivë dhe të organizuar se të tjerët. Sepse në fakt, email-et tregojnë prioritetet e njerëzve të tjerë për ty dhe jo domosdoshmërisht punë të rëndësishme që kërkojnë vëmendjen tënde menjëherë.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0