Si tejkalohet ndjenja kur ke shumë gjëra për të bërë por nuk mund të bësh asgjë? - Business Magazine Albania

Si tejkalohet ndjenja kur ke shumë gjëra për të bërë por nuk mund të bësh asgjë?

Me sa duket, të kesh kaq shumë gjëra për të bërë sa nuk mund të bësh asnjë prej tyre është një fenomen psikologjik i njohur me një emër dhe akoma më mirë, kjo ka një kurë të sugjeruar. Ellen Hendriksen, një profesore në Qendrën e Ankthit dhe Çrregullimeve të Përafërta të Universitetit të Bostonit, shpjegon se ne ngrijmë përballë një liste dërrmuese të detyrave për të njëjtën arsye të paraardhësve tanë. Ngrirje në përgjigje të një grabitqari përndjekës.  “Trupat tanë reagojnë ndaj kërcënimit në të njëjtën mënyrë, pavarësisht nëse kërcënimi është i jashtëm, ose kërcënimi është i brendshëm,” tha ajo.

Pra, në thelb truri juaj është aq i stresuar nga mendimi i gjithçkaje që ndoshta nuk do të kem kohë për të bërë, saqë korteksi paraballor, i cili duhet të planifikojë, organizojë dhe në përgjithësi të orkestrojë shfaqjen, thjesht shtrihet dhe luan posum.

Pra, çfarë të bëj për këtë?

Të dish që po përjetoni diçka të quajtur ngrirje e tepërt dhe se është mjaft e zakonshme për të merituar terminologjinë e vet, është qetësuese.

Meqenëse ngrirja e tepërt është një përgjigje ndaj stresit, të gjitha teknikat e zakonshme të reduktimit të stresit si  frymëmarrja e thellë , ushtrimet fizike dhe kujtimi i vetes se është normale dhe njerëzore të jesh më pak se perfekt, është një hap i mirë për të filluar. Përtej kësaj, Smith dhe ekspertët që ajo flet për t’i këshilluar ata që janë të paralizuar nga listat e tyre të detyrave tregon se çfarë duhet të bëjmë.

“Mendoni të rishkruani listën tuaj të detyrave sikur po i jepni “udhëzime një adoleshenti që nuk dëshiron ta bëjë atë, kështu që duhet të jeni vërtet specifik”, shpjegon ajo.

Pasi të keni marrë listën tuaj të mërzitshme të detyrave , hapi tjetër është të filloni në të vërtetë. Ekspertët sugjerojnë të filloni me diçka të lehtë dhe të këndshme për t’ju ndihmuar të ndërtoni vrull.

“Nëse duhet të dërgoni një email , premtojini vetes dhjetë minuta lundrim në internet”, sugjeron Smith.

Çfarëdo që të duhet të bëni është të mos e leni veten pas dore, sepse sa më gjatë ta lini veten të ngrirë, aq më keq ka të ngjarë të bëhet situate duke mos i përfunduar kurrë detyrat tuaja. anxious 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0