Si të kurseni para në biletat e avionëve? Ja këshillat e ekspertëve. - Business Magazine Albania

Si të kurseni para në biletat e avionëve? Ja këshillat e ekspertëve.

CNBC Select foli me Scott Keyes, themeluesin dhe ekspertin kryesor të fluturimeve në shërbimin e abonimit të marrëveshjeve të fluturimeve Going (dikur Scott’s Cheap Flights ) për të mësuar se si jane ofertat më të mira të udhëtimit. Ai jep këshilla të thjeshta në dukje, por që mund të kursejnë shumë para nga gjetja e biletave më të lira.

Rezërvimi në kohën e duhur.
Një rregull thelbësor për të gjetur një çmim të ulët të biletave ajrore është të dish se kur ta kërkosh atë. Keyes përdor atë që ai e quan “dritarja e Goldilocks” – një periudhë kohore kur çmimet e lira kanë më shumë gjasa të shfaqen për fluturimet ndërkombëtare. Nëse doni të udhëtoni gjatë një sezoni jashtë pikut, duhet të shikoni tarifat e fluturimit dy deri në tetë muaj përpara fluturimit për udhëtime ndërkombëtare.

Ndiqni rregullin e 21 ditëve.
Si pasojë e rregullit të mësipërm për kohën, sigurohuni që të mos prisni shumë përpara se të rezervoni atë fluturim që keni parë.Sipas Keyes, se duhet të blini biletën 21 ditë para nisjes për të marrë tarifën më të mirë.“Në ditën e 20-të, ai fluturim  mund të jetë 100 dollarë ose 200 dollarë më e shtrenjtë,” thotë Keyes. Për të shmangur humbjen e çmimit më të mirë, duhet të vendosni një rikujtues 21 ditë përpara fluturimit tuaj të planifikuar si afatin absolut për blerjen e një bilete.
Mendoni fluturimet me një drejtim.
Keyes rekomandon gjithashtu kontrollimin e fluturimeve me një drejtim me linja ajrore të ndryshme përpara se të rezervoni bileta vajtje-ardhje me të njëjtën.“Ka raste kur një linjë ajrore mund të ketë fluturimin më të lirë në dalje dhe një linjë tjetër ajrore mund të ketë fluturimin më të lirë të kthimit,” shpjegon ai. “Kështu që ju mund të rezervoni vetëm një vajtje vajtje-ardhje dhe një vajtje kthimi dhe të mos paguani një çmim të fryrë.” cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0