Si të keni sukses në çdo gjë?! - Business Magazine Albania

Si të keni sukses në çdo gjë?!

sukses

Dëshironi të dini se si të keni sukses në çdo gjë? Është e thjeshtë. Filloni, vazhdoni dhe mos ndaloni derisa të keni sukses.

Kështu mund të keni sukses në çdo gjë. Tre hapa. Një fillim, një mes dhe një fund.

Nuk na pëlqen të mendojmë për një ‘fund’. Të menduarit për “suksesin” si një “destinacion” ka tendencë të krijojë imazhe të kostos së tmerrshme personale dhe keqardhjes në kohën e humbur të familjes.

Pra, le të parandalojmë bisedën rreth modeleve të suksesit “udhëtim” kundrejt “destinacionit” duke sugjeruar se suksesi është një udhëtim nëpër shumë destinacione. Fundi shoqërohet gjithmonë me fillime të reja. Por ‘fundet’ janë reale.

Pra, kthehemi te plani i thjeshtë me tre hapa –

1) Filloni, 2) Vazhdoni, 3) Kini sukses

  • Kështu keni mësuar të lexoni.
  • Kështu keni mësuar të drejtoni një makinë.
  • Kështu keni balancuar financat tuaja.
  • Kështu keni krijuar gjithçka që keni bërë ndonjëherë.

Lexoni: 3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022

Filloni

Le të nisim me fillimin. Nuk do të keni sukses nëse nuk filloni.

Dikur isha mbipeshë dhe fizikisht letargjike. Kur vendosa të kthehem në formë, nuk kisha një plan të detajuar. Në fakt, nëse do të kisha pritur derisa t’i kisha shënuar të gjitha kutitë, do të isha dërrmuar dhe nuk do të kisha filluar kurrë.

Kur fillova, e kuptova thjesht se nuk isha e aftë, nuk isha e fortë. Nuk mund të vrapoja shumë larg dhe isha mbipeshë. E vetmja gjë që dija të bëja ishte të filloja vrapin. Kështu bëra.

Unë fillova.

Gjëja interesante është se në një nivel të çuditshëm mendova se dija gjithçka. Kishte një lloj besimi të rrezikshëm që kishte potencialin të më çonte në gabime të mëdha. Por besimi i tepruar ishte i nevojshëm për të filluar.

Me kalimin e kohës do të mësoja se kaloritë kanë rëndësi. Dieta ka rëndësi. Ushqyerja ka rëndësi. Mbi-stërvitja dhe lëndimet janë një gjë e vërtetë. Të jesh e fortë në të gjithë trupin tënd do të thotë të mësosh dhe të bësh një sërë ushtrimesh.

Por nëse do të kisha pritur të mësoja të gjitha këto gjëra përpara se të filloja, do të prisja akoma.

Ekziston një thënie “kur studenti është gati, mësuesi shfaqet”. Kjo nuk është një ngjarje një herë në jetë. As nuk është një justifikim për të qëndruar i qetë dhe për të mos bërë asgjë. Mund të ndodhë çdo ditë. Në një farë kuptimi, jeta është mësuesi juaj dhe kur të jeni gati do t’i vini re gjërat. ‘Mësuesi’ mund të shfaqet çdo ditë.

Ka gjëra që nuk mund t’i mësoni ose t’i parashikoni derisa të keni përparuar drejt qëllimit tuaj. Ka gjëra që jeta nuk mund t’ju mësojë derisa të lëvizni. Ju mësoni atë që ju nevojitet ndërsa shkoni.

Të bëhesh “gati” nuk është një gjë pasive. Përfshin veprim. Ne mund të bëhemi të varur nga “përgatitja” kështu që mos u përqëndroni në të. Përqëndrohuni në fillimin dhe “përgatitja” do të ndodhë. Thjesht filloni.

Vazhdoni

Ju nuk do të keni sukses nëse nuk vazhdoni.

Ndonjëherë e vetmja gjë që dini me siguri është ‘vazhdoni të lëvizni.’ Ndonjëherë gjëja tjetër nuk është e qartë dhe e vetmja gjë që dini me siguri është se qëndrimi në vend nuk do t’ju afrojë më shumë.

Ne ndalemi, sepse kemi frikë nga dështimi. Por ne e shikojmë dështimin në mënyrën e gabuar. Ne duam të kuptojmë një gjë dhe të bëhemi ekspert në mënyrë që të shmangim të gjitha format e dështimit. Por, mënyra më e shpejtë për të kuptuar një gjë është të dështoni në të disa herë. Dështimi përpara është një art që të gjithë duhet ta zotërojmë.

Kur godisni bllokadat e rrugëve, vazhdoni të lëvizni. Mund t’ju duhet të ndryshoni kursin për të lundruar përreth. Mund t’ju duhet të gërmoni thellë dhe të futeni poshtë. Ose mund t’ju duhet të mësoni një aftësi të papritur si ngjitja në mal ose çmontimi i bllokut të rrugës.

Mund të lodheni. Me çdo kusht pushoni. Por pastaj shkoni përsëri. Ju mund të humbni sensin tuaj të qëllimit. Nëse është e përshtatshme, rishikoni qëllimin. Nëse jo, mbani kursin tuaj. Ju mund të rishikoni qëllimin tuaj pasi të keni sukses. Por çfarëdo që të bëni, mos u ndalni.

Fundi – Suksesi

Përfundoni. Bëjeni zakon përfundimin. Ju duhet të shikoni atë që keni bërë dhe të thoni, “Unë ia dola”.

Gjithmonë do të ketë më shumë. Gjithmonë do të ketë diçka që mund ta kishit bërë më mirë. Por ju duhet të pranoni atë që keni arritur. Festoni pak. Mos e lini të shkojë, por jepini vetes leje të jeni të lumtur.

Kur të keni sukses, zakonisht do të jetë një ndjenjë bezdisëse se “nuk keni mbërritur”. Është në rregull. Nuk ka kurrë aq shumë bujë sa prisnit. Por nëse nuk merrni kurrë një moment për t’ju afruar një qëllimi, ai do të mbetet gjithmonë një barrë.

Lexoni: Bill Gates: Njerëzit me këto 3 aftësi do të jenë të suksesshëm në tregun e ardhshëm të punës

Dhe tani – filloni aventurën e radhës.

Pra, nëse herë pas here shqetësoheni se të gjitha qëllimet tuaja të jetës nuk planifikohen dhe gjurmohen me saktësinë rigoroze të një fluturimi hapësinor të NASA-s, merrni zemër. Nëse nuk keni filluar – filloni. Dhe nëse keni filluar – vazhdoni. Ju do të arrini suksesin.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0