Si të forconi sigurinë tuaj nga hakerat! - Business Magazine Albania

Si të forconi sigurinë tuaj nga hakerat!

Sulmet kibernetike po bëhen gjithnjë e më të shpeshtë duke kërcënuar në shumë raste privatësinë apo mbarëvajtjen e shërbimeve që ofrohen online. Shqipëria nuk është imune nga këto sulme .Por si të mbrohemi?

  1. Zgjidhni fjalëkalime të forta

Po, kjo është këshilla më e mërzitshme në këtë artikull, por padyshim që është ende e rëndësishme. Sipas një sondazhi të sigurisë në internet të vitit 2019 nga Google dhe Harris Poll, 13 % e njerëzve përdorin të njëjtin fjalëkalim për të gjitha llogaritë e tyre.

  1. Siguroni transaksionet tuaja me vërtetim me dy faktorë

Autentifikimi me dy faktorë, siç sugjeron emri i tij, kombinon përdorimin e një fjalëkalimi me një metodë tjetër që mund të jetë një mesazh me tekst, një aplikacion ose një identifikim biometrik.
lexo: njihuni me femrat më të mira nga ekosistemi Austriak VC dhe Startup! Ndër to një shqiptare

  1. Ruani lotët duke ruajtur të dhënat tuaja

Ruajtja e rregullt e të dhënave tuaja duhet të jetë një refleks. Mund të jetë i dobishëm në rast të mosfunksionimit të harduerit ose një virusi. Gjithashtu ju bën më pak të prekshëm ndaj sulmeve të ransomware, të cilat janë rritur që nga pandemia. Mund të ruani kopje rezervë në hapësirën ruajtëse të jashtme që e mbani të ndarë nga kompjuteri juaj ose në renë kompjuterike (icloud). Ekspertët rekomandojnë zbatimin e strategjisë 3-2-1: tre kopje të të dhënave tuaja në dy lloje të ndryshme ruajtjeje me një kopje të ruajtur në një vend tjetër.

  1. Përditëso, përditëso dhe përditëso sërish

Përditësimet e rregullta sjellin arna sigurie si dhe veçori të reja sigurie. Një patch është një korrigjim i një boshllëku sigurie që është zbuluar që nga fillimi i softuerit. Sistemi operativ (OS), shfletuesit tuaj të internetit dhe antivirusi juaj janë pikat kryesore ku duhet të përqendroheni, por jo të vetmet.

Këshillë bonus: Investoni në një ekran privatësie për kompjuterin dhe ekranin tuaj

Ky opsion është i rëndësishëm nëse punoni rregullisht në të dhëna të ndjeshme në publik. Ai përbëhet nga një pjesë e polarizuar që kufizon këndin e shikimit midis 30 dhe 60 gradë, dhe zakonisht kushton nën 50 euro për një ekran laptop.

Mendoni si perde dritaresh për ekranin tuaj. Për njerëzit përreth jush, ekrani do të duket i errët. Disa ekrane të privatësisë përfshijnë gjithashtu funksione për të përmirësuar komoditetin tuaj kur punoni përpara një ekrani, të tilla si një opsion kundër reflektimit ose një filtër i dritës blu. euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0