Si të delegoni punët pa humbur kontrollin

Si të delegoni punët pa humbur kontrollin


Ju e dini që nuk mund të bëni gjithçka vetë. Patjetër që çdo njeri me përgjegjësi ka nevojë për dikë që t’i delegojë punët, por nuk është e thënë që këtij personi t’i rrini mbi kokë gjatë gjithë kohës duke i bërë një kontroll të rreptë. Një pjesë e mirë e njerëzve mendojnë se kjo nënkupton realizimin e detyrave apo caktimin e afateve, por jo. Në një farë mënyre, ky duket si mosbesim ndaj atij që i delegoni punën.  “Delegimi është orkestrimi i talentit dhe kohës kundrejt përparësive”, tha trajneri ekzekutiv Jesse Sostrin, autor i “Dilemës së Menaxherit”. “Është arti i njohjes së asaj që interesohen të tjerët dhe pastaj përafrimi i përparësive tuaja me angazhimin e tyre.”

Lexo: 10 arsyet pse punonjësit tuaj nuk ju respektojnë

Delegimi është pjesë e punës tuaj … dhe çelësi për suksesin tuaj

Një arsye e madhe pse disa menaxherët nuk delegojnë sa duhet, është se ata kanë frikë. Ata i shqetëson fakti nëse mund të kenë besim tek personi që do të bëjë punën. E kanë të vështitë gjithashtu të besojnë një detyrë të rëndësishme tek dikush tjetër. “Shpesh është një frikë e pavetëdijshme”, thotë këshilltari i burimeve njerëzore, Phyllis Hartman në një kompani konsulence. Shikoni se cili është problemi juaj dhe avanconi duke e njohur delegimin si pjesë të punës tuaj. Për të patur sukses është thelbësore të rrisni produktivitetin duke ndihmuar anëtarët e ekipit tuaj të zhvillohen profesionalisht”. Ju nuk do të keni një ekip me performancë të lartë vetëm duke thënë” Unë nuk kam besim tek ju”, tha Tracy Spears, themeluesi i Exceptional Leaders Lab. Ju duhet t’i bëni punonjësit të ngjisin shkallët.

Jini të kujdesshëm në lidhje me cilat detyra delegoni

Nëse keni vështirësi të kuptoni se cilat detyra duhet të delegoni, bëjini vetes tre pyetje, rekomandoi Bill Thomas, kreu i HR Centric Performance.

  1. A ia vlen të harxhoj kohë për të bërë këtë detyrë, apo duhet t’ia delegoj dikujt tjetër?
  2. Kush tjetër mund të më ndihmojë në këtë punë nëse unë nuk mundem ta bëj?
  3. Dhe çfarë po më ndalon ta delegoj këtë?

Vendosni pritshmëri të qarta që në fillim

Shikoni se çfarë duhet për arritjen e rezultatit përfundimtar. Pastaj është koha që të komunikoni me njerëzit që do t’u delegoni punët dhe t’u tregoni atyre se çfarë duhet bërë domosdoshmërisht për të arritur qëllimin. Nëse bëni këto gjëra dhe jeni të qartë me personat që do të bashkëpunoni, do të shmangni shumë probleme.  Kjo ndihmon gjithashtu që njerëzit të dinë nivelin e cilësisë që kërkon një detyrë e caktuar. Pra, bëjini të ditur ekipit tuaj se çfarë është e nevojshme.

Lexo: Ja çfarë i demotivon punonjësit e rinj

Kontrolloni rregullisht ecurinë e ekipit tuaj

Shumë herë një projekt delegohet vetëm për faktin që menaxheri të jetë në panik dhe të shmangë përgjegjësinë. Por, një delegues kurrë nuk duhet të vendosë në një pozitë të tillë ekipin e tij. Në vend të kësaj ata duhet të marrin përgjegjësi dhe të jenë përkrah stafit të tyre. “Udhëheqësit e mirë përgatiten që në fillim, nuk i lënë gjërat për në momentin e fundit. Kjo do të ndihmojë në shmangien e presionit dhe konflikteve brenda grupit”, tha Sostrin.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0