Si të dalloni nëse keni qenë viktimë e një narcisisti? - Business Magazine Albania

Si të dalloni nëse keni qenë viktimë e një narcisisti?

Keni qenë viktimë e një narcisisti? A keni ndjenjën se u besoni shumë njerëzve që kërkojnë vetëm t’ju kontrollojnë? Ne ju japim çelësa për të ditur nëse jeni dikush që mund të manipulohet.

“Si mund ta di nëse jam një person i manipulueshëm?” Nëse i keni bërë ndonjëherë vetes këtë, do të jeni të interesuar të zbuloni se kjo është një pyetje që shumë njerëz ia bëjnë vetes. Ata e bëjnë këtë kur janë të lodhur nga zvarritja e marrëdhënieve të dështuara, marrëdhënie që lëndojnë dhe në të cilat ndihen të shfrytëzuar. Ato janë, pa dyshim, përvoja të dëmshme që minojnë gjendjen shpirtërore.

Faktorët që ndërmjetësojnë këtë realitet janë pothuajse gjithmonë vetëvlerësimi i ulët dhe pasiguria. Pavarësisht kësaj, këshillohet që të mbani mend diçka. Nëse dikush ju lëndon, problemi nuk është gjithmonë tek ju, por tek personi që ju shkakton vuajtje me mënyrat e tij të liga. Pavarësisht kësaj, është e përshtatshme që të ketë strategji mbrojtëse. Ne ju japim shenjat më poshtë.

Çelësat për të ditur nëse jam një person i manipulueshëm

Manipulimi është një lloj shtrëngimi që kërkon të modifikojë qëndrimet, emocionet dhe sjelljet tuaja për të përfituar nga ju. Dhe, me të vërtetë, një mashtrim i tillë lë pasoja. Prandaj, është e zakonshme që shumë njerëz të shkojnë në terapi psikologjike për shkak të një lidhjeje keqdashëse me një partner, bashkëpunëtor apo edhe një mik të rremë.

Po kështu, është e zakonshme që ata që e praktikojnë këtë praktikë të përpiqen gjithmonë të fitojnë besimin tuaj. Që nga ai moment, ai do të veprojë në një mënyrë makiaveliane për të zbuluar dobësitë tuaja dhe për t’ju kontrolluar . Ne e dimë se kjo është shqetësuese dhe se këto janë përvoja që nuk dëshironi t’i përsërisni. Por për të mbrojtur veten, do t’ju ndihmojë së pari të kuptoni nëse jeni një person i manipulueshëm. Ne ju shpjegojmë.

1.Keni tendencë t’i kënaqni të tjerët

Revista Health Psychology Research  kreu një hetim mbi një nga llojet më të zakonshme të manipulimit që ekziston: shantazhin emocional. Në këtë rast, u zbulua se ky faktor vështirësonte përshtatjen e studentëve me mjedisin akademik. Epo, nëse po pyesni se cila variabël priret të shfaqet në mesin e atyre që janë më të prekshëm ndaj kësaj dinamike, është vetëkënaqësia.

Bëni një ushtrim introspeksioni dhe pyesni veten nëse jeni një person që duhet të kënaqë të tjerët. Pas këtij dimensioni zakonisht fshihet frika nga refuzimi, braktisja dhe frika për të mos u pëlqyer. Është gjithmonë e përshtatshme t’i vlerësoni këto elemente, sepse duke bërë kështu zbuloni se në cilat fusha të personalitetit tuaj do të ishte e përshtatshme të punoni për t’u ndjerë më mirë.

2.Është e vështirë për ju të thoni jo dhe të përballeni

Nëse jeni duke pyetur veten se si të kuptoni nëse unë jam një person i manipulueshëm, shikoni nëse është e vështirë për ju të thoni jo. Për shembull, a dorëzoheni kur një mik propozon një plan, edhe nëse nuk ju pëlqen? E keni të vështirë t’i thoni jo atij familjari që kërkon gjithmonë favore? Keni probleme të përballeni me partnerin tuaj kur ai ose ajo ju shkel të drejtat tuaja?

Vështirësia në vendosjen e kufijve për atë që nuk dëshironi, atë që nuk ju pëlqen ose çfarë ju shqetëson, është për shkak të frikës suaj nga ofendimi. Ju shqetësoheni se, me atë “jo” të sigurt dhe të qartë, personi tjetër do të ndihet i lënduar. Megjithatë, mendoni mirë, në këto kontekste, ai që humbet shpesh jeni ju.

3.Efektet e vetëbesimit të ulët

Në mënyrë tipike, shkaktari kryesor për cenueshmërinë tuaj ndaj manipulimit është vetëvlerësimi i ulët. Psikologjia aktuale raporton se problemet në marrëdhënie dhe pasiguria e perceptuar i përgjigjen këtij faktori. Në një farë mënyre, të gjitha lidhjet tuaja mund të kushtëzohen nga ky dimension.

Mungesa e këtij variabli psikologjik zbulohet kur e keni të vështirë të jeni vetvetja në marrëdhëniet ndërpersonale. Gjithashtu, kur mendoni se nuk jeni të denjë për atë person që doni. Ai vetë-perceptim negativ i jep palës tjetër fuqinë që të ketë kontroll mbi ju. Lajmi i mirë është se ky konstrukt është si një muskul që mund ta forconi sërish.

4.Jeni person i pasigurt

“Po sikur të bëj një gabim në këtë vendim?” “Po sikur ta lëndoj këtë person duke bërë këtë apo atë?” “Nuk guxoj ta bëj këtë hap, sepse me siguri do të ekspozohem për të gjithë”. Pasiguria personale është si të ecësh në një litar dhe të kesh frikë se do të biesh në çdo moment . Kjo frikë ju bën vazhdimisht të keni nevojë për mbështetjen e të tjerëve. Edhe pse ka gjithmonë figura mbi të cilat mund të mbështeteni, ndonjëherë lindin njerëz që përfitojnë nga mungesa juaj e vendimmarrjes dhe sigurisë, për t’ju manipuluar dhe për t’ju përdorur. Njohja dhe të kuptuarit e tij është hapi i parë për të ndryshuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0