Si mund të siguroheni që biznesi juaj do t'i mbijetojë çdo gjëje? Provoni këto 3 strategji! - Business Magazine Albania

Si mund të siguroheni që biznesi juaj do t’i mbijetojë çdo gjëje? Provoni këto 3 strategji!

strategji

Pas disa vitesh pasigurie ekonomike , viti 2024 po konsiderohet si një kohë premtuese për nisjen e startup-eve. Ndërsa software-i mund të shohë një ringjallje të veçantë për shkak të rritjes së parashikuar të tregut , çdo industri ka mundësi për koncepte të reja dhe kompani inovative. Kjo është e dobishme për themeluesit që hyjnë në industrinë e teknologjisë. Megjithatë, teknologjia nuk është e vetmja zonë për kompani, ide dhe koncepte të reja. 

Pavarësisht se sa e pasigurt është ekonomia, ju mund të mbijetoni çdo gjë për sa kohë që përgatiteni. Me fjalë të tjera, është një kohë e mirë për të konsideruar nisjen e një biznesi ose produkti. Megjithatë, qëndrueshmëria mbetet thelbësore për të gjithë sipërmarrësit që hyjnë në hapësirën fillestare. Edhe në kohët më të mira, hapja e kompanive mund të jetë e rrezikshme. Fleksibiliteti dhe përshtatshmëria janë thelbësore për suksesin, pavarësisht nga klima ekonomike.

1- Hartoni buxhetin vjetor për të llogaritur pasigurinë

Së pari, sigurohuni që të lini mënjanë “lekët e urgjencës”. Të kesh disa para në rezervë mund t’ju shpëtojë nga problemet nëse një shitës papritmas rrit çmimet, ose ju nuk mund të plotësoni listën e pagave. Kjo është përtej thjesht të qenit efikas me fluksin tuaj të parasë, kështu që ju nuk jeni duke luftuar për të mbuluar faturat bazë.

Më pas, investoni në qendrat tuaja të fitimit. Këto natyrisht do të përfshijnë departamentet tuaja të shitjeve, marketingut dhe mbështetjes. Shumë themelues kanë bërë gabim duke u përpjekur të reduktojnë buxhetet e tyre të shitjeve dhe reklamave. Kjo është një mënyrë e mirë për të humbur shumë drejtime dhe për t’a bërë të vështirë për ju që të gjeneroni të ardhura për biznesin tuaj. Ju mund, dhe duhet, ende të veproni me një mentalitet të dobët, bazë. Mos jini të kursyer në çështjet e vogla dhe shpërdorues në ato më të mëdha, veçanërisht nëse i keni ndarë ato fonde emergjente.

2- Qëndroni vigjilent për mundësitë për të zgjeruar ndikimin tuaj

Ju duhet një plan biznesi solid për të krijuar një kornizë mbështetëse dhe vizionare për kompaninë tuaj. Kjo është e mrekullueshme, por qëndroni të hapur ndaj mundësive që mund të mos përputhen me planin tuaj aktual. Nuk duhet të shfrytëzoni çdo mundësi për t’u rritur, por qëndroni vigjilent ndaj mundësive.

Qëndrimi i përditësuar mbi tendencat është thelbësor për marrjen e vendimeve në kohë reale. Asgjë nuk duhet të vendoset në gur, nga marketingu tek arritja e një demografie të re deri tek ndryshimi i proceseve tuaja të brendshme. Nëse jeni shumë i ngurtë, nuk do të përjetoni përfitimet që vijnë nga aftësia për t’u përshtatur.

3- Diferenconi kompaninë tuaj nëpërmjet shërbimit të jashtëzakonshëm ndaj klientit

Çdo kompani ka konkurrentë. Disa nga konkurrentët tuaj mund të ofrojnë produkte ose shërbime pothuajse identike me ato të startup-it tuaj. Megjithatë, ju ende mund të fitoni mbi klientët me zgjidhje inovative të shërbimit ndaj klientit. Si mund t’a rigjallëroni shërbimin tuaj dhe të prishni industrinë tuaj në një mënyrë që të tërheqë më shumë fansa? Një pikënisje e mirë është të ekzaminoni se çfarë po bëjnë dhe nuk po bëjnë kompanitë e tjera. Ndërsa identifikoni boshllëqet, merrni parasysh mënyrat për t’i adresuar ato. Më pas, provoni disa nga zgjidhjet tuaja krijuese. Jo të gjitha idetë do të funksionojnë, por disa ka të ngjarë të jenë fituese. Shtojini ato në ofertat tuaja të shërbimit dhe shikoni konkurrencën tuaj të përplaset për të vazhduar.

Nuk ka asnjë arsye për të hezituar për të ndjekur sipërmarrjen në vitin 2024. Edhe pse viti i kaluar, apo më shumë, ka qenë sfidues. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të jeni të suksesshëm si pronar biznesi. Thjesht duhet të zbatoni masa për t’i mundësuar organizatës suaj të përshtatet dhe të ndryshojë me kalimin e muajve  dhe rrjedhjen e parave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0