Si mund të rrisni produktivitetin dhe përqëndrimin në punë?


Përmirësoni fokusin dhe produktivitetin tuaj duke provuar një nga këto teknika për të krijuar një mjedis pune pa shkëputje.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se duhen deri në 23 minuta që të riktheheni nga një shpërqendrim, kështu që nuk është çudi që mjediset e punës të mbushura me punë dhe të pasura me objekte me shkëlqim mund të ulin produktivitetin tuaj.

Nëse jeni mbërthyer në një ambient të tillë, Business Magazine ka përgatitur këtë artikull, në mënyrë që ju të zvogëloni shpërqëndrimet e kota dhe të jeni më të fokusuar në punën tuaj:

1. Vendosni kufje, por mos dëgjoni muzikë. Kufjet zvogëlojnë zhurmën dhe gjithashtu shërbejnë si pengesë nga njerëzit që ju bezdisin. Sa më të mëdha kufjet, aq më mirë.

Lexo: Dëgjoni muzikë ndërkohë që punoni ose studioni? Ja çfarë i ndodh trurit tuaj gjatë kësaj kohe…

2. Vendosni një shenjë në derën ose tryezën tuaj duke shkruar “të zënë” për t’i bërë njerëzit të ditur se nuk duhet t’ju shqetësojnë.

3. Vendosni kohën se kur duhet të fokusoheni në zyrë për orë të caktuara të ditës ose javës, ku të gjithë pajtohen që të mos shqetësojnë ose të shpërqendrojnë të tjerët.

4. Fikni njoftimet në telefonat apo shfletuesit tuaj për një periudhë kohore gjatë ditës. Mund të përdorni autoresponders për t’i lënë njerëzve të ditur se kur do të ktheheni tek ata.

Lexo: Shkenca thotë: “Multitasking është duke e lodhur trurin tuaj”

5. Planifikoni ditën tuaj në mënyrë të tillë që të punoni me projekte që kërkojnë sasi më të madhe të fokusit gjatë kohës që keni më pak shpërqëndrime.

6. Ushtroni ose bëni një shëtitje para se të uleni për të punuar detyra të rëndësishme dhe të vështira. Kjo praktikë rrit fokusin tuaj dhe nivelin e energjisë.

7. Flini më shumë gjumë në mënyrë që të keni kapacitetin mendor për të qëndruar vigjilent dhe të përqëndruar në punën tuaj.

8. Provoni të praktikoni frymëmarrje të thellë dhe teknika të meditimit për të qetësuar mendjen para se të angazhoheni në projekte.

Lexo: Si arrijnë të bëjnë njerëzit e suksesshëm më shumë gjëra brenda një dite nga sa bëjmë ne brenda një jave?

9. Vendosni mini qëllime dhe shpërblime për realizimin e punëve gjatë ditës.

10. Konsumoni ushqime që rrisin fokusin tuaj mendor dhe që do t’ju japin energjinë që ju nevojitet për të qëndruar produktiv për periudha të gjata kohore.

Ne nuk mund të shmangim gjithmonë çdo shpërqëndrim por ajo që mund të bëjmë është të zvogëlojmë ndjeshëm ekspozimin tonë ndaj gjërave që tërheqin vëmendjen nga puna jonë. Njohja e dobësive tona dhe vendosja e pengesave për t’i eleminuar ato është çelësi.

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale