Si covid-19 ndryshoi mënyrën e punësimit - Business Magazine Albania

Si covid-19 ndryshoi mënyrën e punësimit

Si Covid-19 ndryshoi mënyrën e punësimit

Mënyra e vetme për të fituar në një botë pas Covid-19 është të përqendrohesh në krijimin e ekipit më të mirë të mundshëm. Kjo është e rëndësishme gjatë periudhave të tkurrjes ekonomike dhe pasigurisë së biznesit. Dallimi është se përfitimet dhe rreziqet nuk kanë qenë kurrë më të mëdha se tani.

Përçarjet e Covid-19, mungesa e talentit dhe prirjet e udhëhequra nga mijëvjeçari do të detyrojnë një rimendim të përhershëm të mënyrës së strukturimit të ndërmarrjeve. Organizatat më adaptuese po mendojnë për talentin në të njëjtën mënyrë që mendojnë për klientin ideal. Kompanitë shpenzojnë kohë dhe para të konsiderueshme duke punuar për të kuptuar klientët që duan të tërheqin dhe duke gjetur mënyra për t’i arritur ata. Ata presin që të kërkohen dhe të shiten.

Çdo kompani që e trajton talentin e tyre si mall, po sinjalizon për të gjithë botën se modeli i tyre i biznesit është i vjetëruar. Ata po sinjalizojnë se kompania e tyre nuk është një vend ku ju do të shihni të ardhmen tuaj të përmirësuar. Kjo është arsyeja pse strategjitë e talenteve duhet të kalojnë selektimin për të siguruar kandidatin më të mirë të mbetur.

Organizatat që nuk krijojnë një kulturë autentike, nuk do të fitojnë besimin e talentit më të mirë. Besimi nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm sesa gjatë epokës Covid-19, pasi lumturia është në një nivel të ulët. Njerëzit po përballen me pasiguri ekonomike dhe ankth.

Lexo:Lamtumirë orar zyrtar i punës: Puno nga ku të duash

Si Covid-19 ndryshoi mënyrën e punësimit

Çdo talent që nuk është i angazhuar nuk do të gjejë një mënyrë për të qenë po aq produktiv sa ishin para-Covid-19. Talenti që i beson punëdhënësit të tyre dhe beson në misionin e tyre do të gjejë një mënyrë për të maksimizuar produktivitetin e tyre dhe për të ndihmuar punëdhënësin e tyre të lundrojë në përçarjet masive që ndodhin sot. Plotësoni boshllëkun strategjikisht.
Përfitoni në mënyrë të barabartë për klientët dhe punonjësit tuaj.

Filloni procesin e të kuptuarit të kompetencave thelbësore dhe diferencuesve të organizatës suaj. Cilat punë janë të domosdoshme për ju për të konkurruar në treg? Çdo gjë që është në këtë listë duhet të ketë përparësi dhe të jetë pikë referimi dhe bëni gjithçka që është e mundur për të marrë talentin më të mirë dhe për t’i mbajtur ata të lumtur. Çdo gjë tjetër mund të bëhet më mirë përmes platformave të reja të talenteve ose angazhimit të kompanive të specializuara për këtë. Mos jini në rregull në gjithçka – jini të mahnitshëm me një fokus të ngushtë.

Lexo:Pse nuk duhet ta ndërtoni kompaninë duke u përqendruar vetëm në pandemi

Rëndësia e individëve të angazhuar dhe të talentuar që janë pjesë e ekipit tuaj nuk do të zhduket kurrë. Shkalla e ndryshimit në teknologji, konkurrencë dhe ekonominë tonë vetëm do të vazhdojë të rritet. Nuk ka hendek të përhershëm dhe diferencuesi juaj i sotëm do të komodizohet nesër.

Mënyra e vetme për të përparuar në këtë mjedis gjithnjë në ndryshim është të përqendroheni në ekipin më të mirë të mundshëm për të trajtuar gjithçka që ju del përpara. Përqendrohuni në të qenit shkëlqyeshëm atje ku mundeni. Atje ku nuk mundeni, gjeni partnerë që janë.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0