Lamtumirë orar zyrtar i punës: Puno nga ku të duash

Puna nga shtëpia gjatë pandemisë ka lejuar që shumë prej nesh të lirohen nga vërtitjet e përditshme dhe ecejaket shtëpi-punë-shtëpi. Tani duket se njerëzit hezitojnë të kthehen tek rutina e tyre e vjetër. Me mundësinë që puna në distancë të bëhet një realitet afatgjatë, duket premtuese për ata që janë në gjendje të udhëtojnë dhe të vendosin zyrën e tyre kudo – nga një tavolinë me pamje nga një liqen i qetë deri te këmbimi i sfondit malor të kompjuterit me një sfond alpin në jetën reale.

Puno dhe kënaqu

Tani që njerëzit mund të kenë lirinë për të punuar nga kudo që të zgjedhin, 2021 mund të sjellë një rritje të konsiderueshme të udhëtarëve që kërkojnë të bëjnë udhëtime më të gjata që ndërthurin punën dhe kënaqësinë. Më tepër se gjysma e udhëtarëve globalë (52%) thanë se do të shfrytëzonin rastin për të zgjatur udhëtimet e tyre të biznesit në mënyrë që të mund të planifikonin edhe pak kohë për t’u relaksuar. Shumë ka të ngjarë të zgjasin kohën e pushimeve të  tyre me  një ose dy javë në mënyrë që të punojnë në distancë.

LEXO: Kalimi nga zyrat fizike te puna nga shtëpia, avantazhi i IT

Gjërat e nevojshme që duhet të ketë akomodimi

Ndërsa puna nga shtëpitë tona ka përfitimet e saj, mbi një e treta (37%) e të intervistuarve kanë konsideruar tashmë rezervimin e një vendi për të qëndruar për me qëllim ndryshimin e ambientit të punës. Këto udhëtarë janë kryesisht në kërkim të akomodimeve që kanë pajisje për krijimin e një zyre në ambientet e shtëpisë, , Wi-Fi të shpejtë dhe, më e rëndësishmja, një pamje të bukur ose ambient të përshtatshëm me qëllim që koha e punës të ecë sa më shpejtë.

Udhëtimet e biznesit

Laptopët po bëhen nevoja më e re për udhëtimet e vitit 2021. 40% e udhëtarëve janë të gatshëm të karantinohen në destinacione të ndryshme për sa kohë mund të punojnë në distancë. Bota e udhëtimeve të biznesit do të shohë gjithashtu një kërkesë të rritur për privatësi, pastërti dhe qëndrime më të gjata.

BOOKING

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale