Lamtumirë orar zyrtar i punës: Puno nga ku të duash - Business Magazine Albania

Lamtumirë orar zyrtar i punës: Puno nga ku të duash

Puna nga shtëpia gjatë pandemisë ka lejuar që shumë prej nesh të lirohen nga vërtitjet e përditshme dhe ecejaket shtëpi-punë-shtëpi. Tani duket se njerëzit hezitojnë të kthehen tek rutina e tyre e vjetër. Me mundësinë që puna në distancë të bëhet një realitet afatgjatë, duket premtuese për ata që janë në gjendje të udhëtojnë dhe të vendosin zyrën e tyre kudo – nga një tavolinë me pamje nga një liqen i qetë deri te këmbimi i sfondit malor të kompjuterit me një sfond alpin në jetën reale.

Puno dhe kënaqu

Tani që njerëzit mund të kenë lirinë për të punuar nga kudo që të zgjedhin, 2021 mund të sjellë një rritje të konsiderueshme të udhëtarëve që kërkojnë të bëjnë udhëtime më të gjata që ndërthurin punën dhe kënaqësinë. Më tepër se gjysma e udhëtarëve globalë (52%) thanë se do të shfrytëzonin rastin për të zgjatur udhëtimet e tyre të biznesit në mënyrë që të mund të planifikonin edhe pak kohë për t’u relaksuar. Shumë ka të ngjarë të zgjasin kohën e pushimeve të  tyre me  një ose dy javë në mënyrë që të punojnë në distancë.

LEXO: Kalimi nga zyrat fizike te puna nga shtëpia, avantazhi i IT

Gjërat e nevojshme që duhet të ketë akomodimi

Ndërsa puna nga shtëpitë tona ka përfitimet e saj, mbi një e treta (37%) e të intervistuarve kanë konsideruar tashmë rezervimin e një vendi për të qëndruar për me qëllim ndryshimin e ambientit të punës. Këto udhëtarë janë kryesisht në kërkim të akomodimeve që kanë pajisje për krijimin e një zyre në ambientet e shtëpisë, , Wi-Fi të shpejtë dhe, më e rëndësishmja, një pamje të bukur ose ambient të përshtatshëm me qëllim që koha e punës të ecë sa më shpejtë.

Udhëtimet e biznesit

Laptopët po bëhen nevoja më e re për udhëtimet e vitit 2021. 40% e udhëtarëve janë të gatshëm të karantinohen në destinacione të ndryshme për sa kohë mund të punojnë në distancë. Bota e udhëtimeve të biznesit do të shohë gjithashtu një kërkesë të rritur për privatësi, pastërti dhe qëndrime më të gjata.

BOOKING

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0