Shkenca sugjeron: "Lërini punonjësit të flenë. Zgjimi herët, i dëmshëm për ta"

Shkenca sugjeron: “Lërini punonjësit të flenë. Zgjimi herët, i dëmshëm për ta”


Njerëzit që rrinë zgjuar deri vonë dhe kanë vështirësi të lënë krevatin e tyre në mëngjes, janë më të rrezikuar nga vdekja e hershme.

Një studim me mbi 433,000 britanikë nga Universiteti i Surrey dhe Universiteti Northwestern, zbuloi se këta persona kanë 10% më shumë rrezik për të vdekur më herët.

Ora biologjike e këtyre personave nuk përshatet me mjedisin e jashtëm.

Hulumtuesit vunë re një seri të sjelljeve të pashëndetshme lidhur me njerëz që qëndrojnë zgjuar gjatë natës.

“Mund të ndikojë stresi psikologjik, ushqyerja në kohën e gabuar për trupin, mungesa e ushtrimeve fizike, mungesa e gjumit, ndoshta dhe përdorimi i drogës apo alkolit,” thotë Kristen Knutson bashkë-autor i studimit.

Njerëzit që flenë vonë gjithashtu kanë më shumë shanse për të qenë diabetik si dhe për të përjetuar çrregullime psikologjike dhe neurologjike.

Por shkencëtarët gjithashtu thonë se kompanitë duhet t’i lënë punonjësit e tyre të flenë gjumë dhe të fillojnë punën pak më vonë. Sepse disa janë “bufa nate të lindur” dhe ata e kanë shumë të vështirë të çohen nga krevati herët në mëngjes.

Një tjetër studim ka zbuluar se puna që nis herët mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Bufat e natës nuk duhet të urdhërohen për ta nisur punën në një orar me të cilin ata nuk bëjne dot kompromis.

Sipas autorëve të studimit, gjenetika dhe mjedisi luajnë rol në përcaktimin a jemi një person mëngjesi apo një person nate. “Bufat e natës”, këshillohet të mbajnë një regjim të caktuar për të patur një jetë më të shëndetshme.

Kemi parë sipërmarrës që e nisin ditën herët, zgjohen në orare ekstreme, por kjo për shkak të ngarkesës dhe përpjekjes për të siguruar një balancë jetë-punë. Ndaj bufat e natës, ata që punojnë me 8 orarëshe, lërini të flenë të qetë. Kur të zgjohen e sigurt që do të jenë më produktiv, kështu sugjeron dhe studimi.

Lexoni: Kjo është rutina e mëngjesit e një sipërmarrësi që zgjohet në orën 4:45

https://www.facebook.com/WEFvideo/videos/519681608499390/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0