Kjo është rutina e mëngjesit e një sipërmarrësi që zgjohet në orën 4:45 - Business Magazine Albania

Kjo është rutina e mëngjesit e një sipërmarrësi që zgjohet në orën 4:45


Mëngjesi është i rëndësishëm.

Njerëzit e suksesshëm zgjohen herët dhe e nisin ditën me një rutinë që përmban ushtrime, meditim, email-e dhe shumë gota me ujë.

Anthony Hsieh, CEO dhe kryetar i loanDepot që ofron kredi, e fillon ditën duke u zgjuara përpara agimit.

Atë shpesh e pyesin në rrjetet sociale për rutinën e tij prandaj ai vendosi ta ndaj me pjesën tjetër:

“4:45 zgjimi.”

“Lexoj, kthej email-e, lexoj lajmet. Planifikoj ditën deri në orën 6.”

“6 – 6:40 vrapi i mëngjesit.”

“6:40 zgjoj fëmijët dhe në orën 7:25 i nis për në shkollë. Në zyrë mbërrij në orën 8:15.”

“Edhe kur udhëtoj, dy orët e para të ditës janë për nxemje dhe për të organizuar punët që do të bëj gjatë ditës. Ndoshta jam si një makinë e vjetër që i duhet pak kohë për t’u ndezur. Me duhet një tru dhe trup Tesla, për të vepruar shpejt,” ka thënë ai.

Besojeni ose jo, zgjimi i Hsieh nuk është më i hershmi. CEO e PepsiCo Indra Nooyi, për shembull e nis ditën në orën 4:00 të mëngjesit dhe CEO i Apple Tim Cook e thyen rekordin me zgjimin e tij 15 minuta më herët, në 3:45 të mëngjesit.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0