Shenjat që tregojnë se keni një shef të keq


Është fat i keq të bëni një punë që nuk e keni qejf, por më fatkeqësi është të keni një shef të keq që nuk ju vlerëson, i cili ju ngarkon me detyra të vazhdueshme dhe që nuk është kurrë mirënjohës.

Karriera
Një shef i keq nuk ndikon vetëm në punën tuaj në zyrë, por në të gjithë jetën. Sipas një studimi, 19.2 orë humbasin çdo javë duke menduar se çfarë thotë apo bën një shef, 13 prej të cilave në ditët e javës dhe 6.2 në fundjavë.

Shefi juaj nuk e ka kurrë gabim
Pranimi i gabimit është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për kolegët tuaj. Nëse shefi juaj refuzon të pranojë se e ka gabim kjo do të thotë se nuk do të dalë jashtë zonës së rehatisë me ju. Duke pranuar gabimet, një shef përçon mesazhin se ato janë gjëra të zakonshme dhe se është në rregull të ndërmarrësh rreziqe të zgjuara.

Premtimet e shumta
Një shef që premton më shumë se zakonisht është i pabesë. Mund t’ju ketë premtuar disa rritje në detyrë, rritje të përgjegjësisë apo rritje të tjera, por më pas nuk ju ka folur më për to.

Shefi pret t’i ngjani atij
Shumica e njerëzve i pëlqen të tjerët që janë si ata. Por një shef i mirë i dallon llojet e personalitetit dhe larminë e nevojshme për një skuadër. Nëse shefi juaj po përpiqet të mishërojë imazhin e tij te ju, nuk është një shef aq i mirë.

Shefi i detajeve
A është shefi juaj aq nxitës saqë ndieni se nuk po arrini të bëni asgjë vetë me saktësinë e duhur? Përgatituni më herët për këtë gjë: mbani shënime sa herë ai flet dhe mbani komunikim të ngushtë me të derisa të lodhet dhe t’ju lërë rehat.

Telefonata në ditën e pushimit
Telefonatë e papritur nga shefi kur keni marrë një ditë pushimi me leje? Nëse ai nuk heziton aspak t’ju telefonojë kur të ketë dëshirë, atëherë tregohuni të kujdesshëm të vini kufij më përpara.

Ai nuk do të shohë këndvështrimin tuaj
Një shef i tmerrshëm është më i ftohtë se akulli. Ja një këshillë për të kaluar mirë me një shef që nuk e kërkon këndvështrimin tuaj. Mos u grindni për të njëjtën gjë në mënyrë të përsëritur. Gjeni një kompromis për të fituar luftën, jo vetëm një betejë.

Shefi ka të preferuar
Kjo do ta pengonte aftësinë e tij për të njohur vlerën dhe aftësitë tuaja për kompaninë. Ai gjithashtu nuk arrin ta kuptojë se kur po ju trajton padrejtësisht. Një shef i mirë i trajton punonjësit si të barabartë.

Ai është agresiv pasiv ose ju shpërfill
Një nga shenjat më karakteristike të një shefi të keq është se ai rrallë ju tregon se çfarë pikëpamjesh ka. Shumica e punonjësve do të donin një shef që i jep kritikat drejtpërdrejt sesa dikë që duket si i mirë dhe jua ngul thikën pas shpine.

Shefi dhe suksesi
A e lidh shefi juaj suksesin me përemrin vetor unë? Ka raste kur një shef e kufizon suksesin e punonjësve të tij duke dashur të duket mirë vetëm për vete. Nuk vonon rasti kur i njëjti person përvetëson suksesin tuaj dhe del si më i miri.

Thashethemet
Kur menaxheri juaj përhap fjalë ose thashetheme për stafin, është e çuditshme dhe aspak serioze.

Shefi e ndryshon mendjen vazhdimisht
A ju duket kjo e dëgjuar? Në mëngjes mund t’ju thotë tjetër gjë, në drekë t’ju thotë diçka që shkon në polemikë me fjalët e mëparshme. Zgjidhni sugjerimin që ju sjell më tepër përfitime dhe mos i kërkoni leje këtyre lloj shefave, pasi janë shumë të pavendosur.

Fajëson shpejt, vlerëson rrallë
Një shef që e ka me emergjencë t’jua hedhë fajin, por që rrallë ju vlerëson për punën që bëni, është një fatkeqësi në mjedisin e punës.

Nuk ju jep mundësinë të arrini më lart
Përtej çdo lodhjeje në punë, shefi që nuk ju lejon të rriteni profesionalisht është ndoshta më i keq se gjithçka tjetër. Nëse ju kap rutina në punë, do ta keni të vështirë të mbani lart performancën dhe kjo do të rezultojë në rendiment të ulët.

Po bëhet më e vështirë të zgjoheni në mëngjes
Nëse nuk ju bëjnë këmbët të shkoni në punë për shkak se e dini që atje ju pret një shef i bezdisshëm, do ta kuptoni menjëherë se çfarë po ju ndodh. Më e keqja është se nuk mund të bëni asgjë për të.

Puna juaj nuk është kurrë e mjaftueshme
Nëse e ndieni se po punoni jashtëzakonisht dhe shefi juaj ende nuk është i kënaqur, problemi që keni është i madh. Shefi juaj duhet të kuptojë se keni një kohë të kufizuar në ditë dhe se nuk mund t’i bëni të gjitha njëkohësisht.

Burimi: telegrafi.com 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale