SHBA, rritet optimizmi për rihapjen e ekonomisë

ekonomia

Pothuajse 50 shtetet e SHBA ishin të hënën në këtë apo atë fazë të rihapjes, pasi autoritetet lehtësuan kufizimet e imponuara për frenimin e koronavirusit. Edhe tregjet e aksioneve u rritën, duke pasqyruar optimizmin se zhvillimi i një vaksine të re nuk është larg.

Lexo: UNICEF dhe partnerët e koalicionit të bashkuar për të parandaluar trafikimin e qenieve njerëzore në Shqipëri

Atmosfera optimiste u inkurajua edhe nga komentet e kreut të Rezervës Federale Jerome Powell gjatë fundjavës për një rimëkëmbje ekonomike graduale si dhe nga pohimi i tij se një stimul i ri monetar është gati nëse kërkohet.

Qasja për rihapjen e ekonomisë dhe zbutjen e kufizimeve të distancimit social ka qenë e ndryshme në shtetet e ndryshme amerikane dhe është shoqëruar me debate politike. Në Shtetet e Bashkuara janë afro 1.5 milion njerëz të infektuar dhe mbi 90,000 kanë vdekur nga koronavirusi.

Megjithë rigjallërimin gradualisht të bizneseve dhe të jetës shoqërore, vetëm 14 shtete i plotësojnë kriteret e qeverisë federale për u heqjen e masave kufizuese, sipas një analize të bërë nga agjencia e lajmeve Reuters.

Industria amerikane e automjeteve u rikthye të hënën në fazën e parë të normalitetit, me rihapjen e disa uzinave të montimit. Ky sektor punëson afro 1 milion njerëz.

Rihapja e uzinave të makinave do të jetë një test që do të vëzhgohet nga afër për të parë nëse punëtorët në një gamë të gjerë industrish amerikane mund të rikthehen në fabrika në një numër të madh pa rritje të infeksioneve.

VOA

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale