Sekretarja e Thesarit Amerikan: “Në mesin e 2022-it inflacioni do të normalizohet. Kemi gjithçka nën kontroll” - Business Magazine Albania

Sekretarja e Thesarit Amerikan: “Në mesin e 2022-it inflacioni do të normalizohet. Kemi gjithçka nën kontroll”

Sekretarja e Thesarit Janet Yellen tha se ajo nuk pret që nivelet e inflacionit të bien para mesit ose fundit të vitit të ardhshëm. Parashikimet e saj vijnë mes shqetësimeve në rritje rreth kaosit me zinxhirët e furnizimit dhe mungesës së fuqisë punëtore.

“Shoku Covid në ekonomi ka shkaktuar ndërprerje që do t’i kalojmë gjatë vitit të ardhshëm. Dhe, natyrisht, amerikanët nuk e kanë parë inflacionin siç kemi përjetuar kohët e fundit në një kohë të gjatë, “tha Yellen.-  “Ndërsa kthehemi në normalitet, prisni që kjo të përfundojë.”

E pyetur kur pret që inflacioni-i cili ishte 5.4% në fund të shtatorit-të kthehej në kufirin 2% të konsideruar të pranueshëm, Yellen tha se do të ishte gjysma e mesit të dytë të vitit 2022:

“Unë pres që kjo të ndodhë vitin e ardhshëm. Normat mujore të inflacionit tashmë kanë rënë ndjeshëm nga normat shumë të larta që pamë në pranverë dhe fillim të verës, “tha ajo – “Në baza 12-mujore, norma e inflacionit do të mbetet e lartë edhe vitin e ardhshëm për shkak të asaj që tashmë ka ndodhur. Por unë pres përmirësim … nga mesi deri në fund të vitit të ardhshëm, në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.”

Yellen gjithashtu hodhi poshtë frikën e ish -sekretarit të Thesarit të Clinton, Larry Summer se administrata e Biden po humbet kontrollin mbi inflacionin:

“Unë mendoj se ai e ka gabim, nuk mendoj se do të humbasim kontrollin e inflacionit,” tha ajo, megjithëse pranoi se SHBA po kalon një periudhë inflacioni që është më e lartë se më parë, raporton CNN. “Është diçka që padyshim na shqetëson ne dhe i shqetëson ata, por ne nuk e kemi humbur kontrollin.”

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0