Rrezatimi i celularëve nuk rrezikon njerëzit


Jo, debati mbi rreziqet e rrezatimeve nga telefonat celularë nuk ka mbaruar ende. US National Institutes of Health’s National Toxicology Program, ka publikuar disa detaje nga studimet e fundit të shkencëtarëve të cilët tregojnë se rrezatimi normal i lëshuar nga aparatet celularë nuk është i dëmshëm për njerëzit. Kërkimi u bë mbi disa minj kavie, të cilat u vendosën nën kushtet e rrezatimit të lartë RF, në frekuencat 2G dhe 3G dhe prodhoi rezultate ku nuk kishte shenja dëmtimesh nga nivelet e ekzagjëruara të rrezatimit.

Në disa studime, disa kavie meshkuj nën rrezatime, zhvilluan tumore rreth zemrës. Por kaviet femra nuk e patën këtë lloj reagimi ndërsa në një tjetër studim të dyja sekset rezultuan pa dëme. Ndërsa një tjetër e dhënë duket mjaft e çuditshme. Kaviet e sapolindura dhe mamatë e tyre kishin peshë të reduktuar trupore, por u rritën në përmasa normale dhe kaviet e ekspozuara jetuan më gjatë se ato të cilat nuk ishin ekspozuar. Për t’u theksuar është fakti se nivelet e rrezatimit janë shumë herë më të larta se ato të zakonshme.

Në komentet e saj mbi studimin, FDA theksoi se ky studim nuk përshtatet plotësisht me eksperiencën njerëzore. Kjo sepse kaviet janë shumë më të vogla se njerëzit dhe rrezatimet godasin krejt trupin e tyre ndërkohë që njerëzit janë të ekspozuar vetëm në zona të caktuara.

Gjithsesi gjërat nuk janë ende të ‘’skalitura në gur’’. Ka nevojë për studime të përfunduara dhe interpretime të sakta mbi të gjitha efektet. Por, këto të dhëna paraprake ilustrojnë qartësisht arsyen se pse nuk ka ende një përcaktim mbi sigurinë e celularëve. Testet laboratorike mund të tregojnë deri në një masë të caktuar ndërsa testet afatgjatë kanë tendencën që të nxjerrin rezultate jo të plota. Këto studime tregojnë më tepër faktin se nuk ka efekte apo dëme të dukshme nga rrezatimet në periudhën afatshkurtër.

burimi: engadget.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale