Rrezatimi i celularëve nuk rrezikon njerëzit - Business Magazine Albania

Rrezatimi i celularëve nuk rrezikon njerëzit


Jo, debati mbi rreziqet e rrezatimeve nga telefonat celularë nuk ka mbaruar ende. US National Institutes of Health’s National Toxicology Program, ka publikuar disa detaje nga studimet e fundit të shkencëtarëve të cilët tregojnë se rrezatimi normal i lëshuar nga aparatet celularë nuk është i dëmshëm për njerëzit. Kërkimi u bë mbi disa minj kavie, të cilat u vendosën nën kushtet e rrezatimit të lartë RF, në frekuencat 2G dhe 3G dhe prodhoi rezultate ku nuk kishte shenja dëmtimesh nga nivelet e ekzagjëruara të rrezatimit.

Në disa studime, disa kavie meshkuj nën rrezatime, zhvilluan tumore rreth zemrës. Por kaviet femra nuk e patën këtë lloj reagimi ndërsa në një tjetër studim të dyja sekset rezultuan pa dëme. Ndërsa një tjetër e dhënë duket mjaft e çuditshme. Kaviet e sapolindura dhe mamatë e tyre kishin peshë të reduktuar trupore, por u rritën në përmasa normale dhe kaviet e ekspozuara jetuan më gjatë se ato të cilat nuk ishin ekspozuar. Për t’u theksuar është fakti se nivelet e rrezatimit janë shumë herë më të larta se ato të zakonshme.

Në komentet e saj mbi studimin, FDA theksoi se ky studim nuk përshtatet plotësisht me eksperiencën njerëzore. Kjo sepse kaviet janë shumë më të vogla se njerëzit dhe rrezatimet godasin krejt trupin e tyre ndërkohë që njerëzit janë të ekspozuar vetëm në zona të caktuara.

Gjithsesi gjërat nuk janë ende të ‘’skalitura në gur’’. Ka nevojë për studime të përfunduara dhe interpretime të sakta mbi të gjitha efektet. Por, këto të dhëna paraprake ilustrojnë qartësisht arsyen se pse nuk ka ende një përcaktim mbi sigurinë e celularëve. Testet laboratorike mund të tregojnë deri në një masë të caktuar ndërsa testet afatgjatë kanë tendencën që të nxjerrin rezultate jo të plota. Këto studime tregojnë më tepër faktin se nuk ka efekte apo dëme të dukshme nga rrezatimet në periudhën afatshkurtër.

burimi: engadget.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0