Rregulla që duhet t'i zbatoni patjetër në jetën tuaj - Business Magazine Albania

Rregulla që duhet t’i zbatoni patjetër në jetën tuaj

Rregulla që duhet t'i zbatoni patjetër në jetën tuaj

Si shoqëri, ne kemi nevojë për rregulla. Rregullat ndihmojnë për të mbajtur gjërat në rregull; ata i pengojnë njerëzit të dëmtojnë të tjerët. Ashtu si rregullat në shoqëri ndihmojnë për të mbajtur gjërat në rregull, po ashtu edhe rregullat në jetën tonë personale. Këto rregulla kufizojnë bredhjen tonë dhe përgjigjen ndaj stimujve dhe informacioneve të rastësishme me pak ose aspak ndikim në qëllimet tona afatgjata.

1.) Investoni shumë në veten tuaj
Ky është çelësi, bileta jonë për rritjen personale. Disa e quajnë ‘egoizëm’, por duhet të shihet si një investim personal.Në fund të fundit, ne jemi pasuria jonë më e mirë. Investimi në veten tonë nuk ka të bëjë vetëm me kthimet financiare; është një angazhim i kohës dhe përpjekjes për t’u bërë një version më i mirë i vetvetes. Këtu është bukuria e gjithë kësaj: vetë-investimi mund të përmirësojë ndjeshëm jetën tonë pa prishur bankën. Rritja e besimit, ndikimi pozitiv në vetëvlerësimin dhe përvetësimi i njohurive dhe aftësive të reja, këto janë kthimet nga investimi në vetvete.Gjithçka fillon me besimin se ju e meritoni këtë investim në veten tuaj.

2.) Shihni veten si një markë
Ne duhet ta shohim veten si një markë e denjë për një reputacion të shkëlqyer, duke synuar respektin që gëzojnë markat ikonike si Mercedes-Benz.Por, si ta fitojmë këtë respekt? Krijoni besim, jo dyshim: Besimi është çelësi për të bërë më të mirën tonë nën stres. Rritni besimin duke u përballur me frikën e përditshme, duke mbajtur mendësinë e duhur, duke reflektuar mbi kujtimet dhe duke rregulluar mesazhet e brendshme. Projektoni besimin pa arrogancë, duke u bërë shembull për të tjerët.

Lexo edhe:Zbuloni çelësin: Si të ofroni një shërbim të jashtëzakonshëm në 4 hapa, më shumë se thjesht një buzëqeshje

3.) Në fund të çdo viti, vlerësoni
Auditimet na udhëzojnë në përcaktimin e zonave për përmirësim dhe vlerësimin e trajektores së jetës sonë. Le të thellohemi në fushat kryesore:

Shëndetin: A po i kushtojmë kohë mirëqenies mendore dhe fizike? Suksesi afatgjatë kërkon përpjekje të vazhdueshme. Reflektoni mbi rutinat e kujdesit fizik – ushtrime, shtrirje, meditim. Trajtoni emocionet në mënyrë produktive në vend që t’i varrosni ato.
Financat: A përputhet gjendja financiare me lumturinë? Kuptoni zakonet e shpenzimeve dhe identifikoni investimet e mundshme. Shmangni shpërqendrimet; përqendrohuni në strategjitë e provuara financiare.
Zhvillim personal: Vlerësoni aftësitë aktuale dhe identifikoni ato që dëshironi. Eksploroni metoda për përvetësimin e aftësive të reja dhe sqaroni rëndësinë e tyre.
Marrëdhëniet: Vlerësoni rrethin tuaj shoqëror dhe ndikimin e tij. Reflektoni se si koha e kaluar me individë të caktuar ndikon në ndjenjat tuaja. Vlerësoni marrëdhënien tuaj të përgjithshme me veten dhe kuptoni pse.
Vetëkujdesi: A e kemi prioritet kujdesin për veten? Identifikoni aktivitetet që sjellin gëzim dhe vlerësoni nëse ato janë pjesë e rutinës suaj. Njihni pengesat që pengojnë vetëkujdesin.
Jeta shtëpiake: Matni kohën e cilësisë së kaluar në shtëpi. Siguroni prezencën dhe vendosni kufijtë midis jetës personale dhe asaj profesionale. Adresoni faktorët që pengojnë arritjen e qëllimit, siç është konsumi i tepërt i televizorit.

Pyetje bonus: Cilat ndryshime do të kishin ndikimin më të rëndësishëm në jetën tuaj? Çelësi është njohja jo-gjykuese, përmbledhja dhe identifikimi i mundësive.
Vendosja e qëllimeve: Kategorizoni qëllimet në shëndet, financa, zhvillim personal, marrëdhënie, kujdes për veten dhe jetë në shtëpi. Siguroni përparim të vazhdueshëm në të gjitha aspektet e jetës.
Ky proces nuk ka të bëjë me gjykimin, por me vetëdijen, përmbledhjen e gjetjeve dhe identifikimin e mundësive të rritjes.

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0