Ripërcaktimi i Lojrave: Samsung prezanton monitorët e parë HDR QLED të lojrave - Business Magazine Albania

Ripërcaktimi i Lojrave: Samsung prezanton monitorët e parë HDR QLED të lojrave


Seul, Kore – 12 Qershor 2017 – Samsung Electronics Co., Ltd. prezantoi sot të ardhmen e lojrave me lançimin e monitorëve të tij të lakuar CHG90 dhe CHG70, të cilat shfaqin teknologjinë e fuqishme të rritjes së imazhit High Dynamic Range (HDR) për televizorët, të cilat u prezantuan për herë të parë nga Samsung. Kur kombinohen me dizajnin ultra të gjerë të CHG90 dhe përbërjen kuantike të CHG70, ky integrim HDR prodhon një pamje realiste dhe të detajuar që i tregon lojërat pikërisht ashtu siç i ka planifikuar zhvilluesi dhe përmirëson dukshëm përvojën gjatë lojës me ngjyra dhe kontrast më të mprehtë.

“Lojtarët duan të ndihen plotësisht të përfshirë në lojërat e tyre të preferuara dhe monitorët tanë të rinj ofrojnë pamje vizuale më të mahnitshme dhe përmbajtje realiste për të ofruar përvojën e fundit të lojrave”, tha Seog-gi Kim, zëvendëspresidenti ekzekutiv i Enterprise Business pranë Samsung Electronics. “Këta monitorë QLED për lojërat janë porta hyrëse për të ardhmen e lojrave për lojtarë të zakonshëm, entuziastë dhe konkurrues dhe ne presim të ndërtojmë këto teknologji që ndryshojnë gjithçka për të përmbushur më tej nevojat e lojtarëve, zhvilluesve dhe partnerëve në vitet e ardhshme.”

Një mjedis më i gjallë dhe i detajuar për lojrat

Teknologjia QLED kuantike jep një bazë të re metalike dhe i mbështet të dyja, përkatësisht 125 % të spektrit të ngjyrave sRGB dhe 95 % të fotove të lëvizshme për “Digital Cinema Initiatives” (DCI-P3), për të ofruar një gamë jashtëzakonisht të gjerë ngjyrash.

Samsung CHG90 përcakton standardin e ri vizual për shfaqjet e lojrave duke projektuar një raport të aspektit 32:9 dhe rezolucion të dyfishtë të plotë HD (DFHD) me gjerësi prej 3840 x 1080 pixel në një ekran prej 49 inç. CHG90 zgjeron fushën e lojës për lojtarët, me dizajnin e tij të gjerë që tejkalon standardet e industrisë dhe në të njëjtën kohë përfaqëson ekranin më të gjerë në portofolin e lojrave të kompanisë. Ekrani ka një grafikë mahnitëse 1800R dhe një kënd shikimi ultra të gjerë 178-shkallë, duke ruajtur shikueshmërinë e përmbajtjes nga çdo vend brenda një hapësire të caktuar. Si rezultat, lojtarët nuk duhet të shqetësohen për logjistikën, shpenzimet dhe kornizat e monitorit që mund të pengojnë shikimin, në rastet kur përdorin monitorë të shumëfishtë për të zgjeruar.

Ideale për qitje, gara, stimulime të fluturimit dhe lojëra me veprime të rënda, CHG90 sjell një shpejtësi të përshpejtuar të rifreskimit (144Hz) dhe 1ms kohë përgjigje për figurat në lëvizje (MPRT), me teknologji të përparuar të skanimit me katër kanale për të penguar lëvizjet e mjegullta dhe për të prodhuar një pamje më konsistente në të gjithë ekranin.lojrave

Të luajturit në një nivel tjetër

E disponueshme në variantet me gjerësi diagonale 27 dhe 31.5 inç, CHG70 integron HDR dhe teknologjitë kuantike, me një ritëm të rifreskimit 144Hz, duke ndihmuar më tej për të nxjerrë më të mirën nga përmbajtja e lojrave. Ky kombinim i ofron lojtarëve një arenë shikimi që është më e ndritshme (600nit shkëlqimi më i lartë), më e qartë (rezolucion 2560 x 1440 WQHD) dhe me shkëlqim dhe që sjell nuancat më të vogla vizuale në mjedise jashtëzakonisht të ndritshme ose të errëta.

CHG90 dhe CHG70 vijnë si monitorët e parë të lojrave Samsung për të shfaqur teknologjinë e re të AMD Radeon FreeSync™ 2. Ky funksionalitet i pamjes ballore eliminon belbëzimin dhe goditjet që shpesh ndërhyjnë në lojën duke penguar tranzicionet e pandërprera të pamjes. Po njësoj, Radeon FreeSync™ 2 mbështet një gamë të gjerë ngjyrash për të shfaqur përmbajtjen e HDR me dyfishin e ndriçimit dhe ngjyrës së dukshme nga ajo që ofron standardi sRGB. Si rezultat, përdoruesit mund të shijojë një eksperiencë loje të qetë dhe pa ndërprerje HDR, pa patur nevojën që të rregullojnë vazhdimisht opsionet e softwarit ose monitorit.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë se sa larg ka arritur teknologjia Radeon FreeSync™ në dy vitet e fundit, me mbi 150 ekrane në shitje deri më tani në treg”, tha Scott Herkelman, zëvendës president i Korporatës dhe Menaxheri i Përgjithshëm i Gaming, Radeon Technologies Group, AMD. “E përshëndesim Samsung Electronics për lançimin e monitorëve që mundësojnë FreeSync 2 dhe besojmë se këta monitorë të mrekullueshëm duhet të jenë në listën e gjërave të domosdoshme të çdo entuziasti pas lojrave.”lojrave

Zgjerimi i Partneriteteve Strategjike

Ndërsa monitorët e fundit të lojrave të Samsung përgatiten për të pushtuar tregun, kompania vazhdon të zgjerojë përdorshmërinë e tyre dhe të përgatisë industrinë më të gjerë të lojrave për përmbajtje HDR. Në partneritetin strategjik me studiot “EA DICE” dhe “Ghost Games”, CHG90 dhe CHG70 kanë pësuar ndryshim rigoroz për të siguruar cilësi optimale HDR.

“Jemi të kënaqur që po punojmë ngushtë me ekipin e monitorëve të Samsung për të optimizuar monitorët CHG90 dhe CHG70 për lojërat tona, gjë që është jetike në mënyrë që titulli ynë i ri i lojës “Star Wars™ Battlefront II™” që do të lançohet Brenda këtij viti, të pasqyrohet në këta monitorë HDR në mënyrën se si zhvilluesit tanë të lojërave synonin “, tha Oskar Gabrielson, Drejtor i Përgjithshëm i DICE.

“Këtu në ‘Ghost Games’, ne gjithmonë shikojmë teknologjinë më të fundit që ndihmon Need for Speed™ në mënyrën më të mirë të mundshme dhe synojmë vazhdimisht të zgjerojmë kufijtë. Teknologjitë si HDR na mundësojnë që të sjellim një përvojë gjithnjë e më të madhe emocionale dhe intensive për lojtarët tanë. Monitorët HDR të Samsung lejojnë që loja Need for Speed™ të jetë pikërisht ajo “, tha Marcus Nilsson, Prodhues Ekzekutiv në “Ghost Games”.

Përveç kësaj, të dy monitorët kanë marrë kohët e fundit validimin e pajtueshmërisë HDR me kartat grafike të Nvidia, duke siguruar që ata mund të shfaqin qartë një gamë më të gjerë të titujve të lojërave me bazë HDR dhe në pajisjet e PC.

Edhe para lançimit të tyre, CHG90 dhe CHG70 kanë fituar njohjen e industrisë si liderë në kategorinë e produkteve të monitorëve. Muajin e kaluar, Shoqëria Industriale e Prodhuesve të Amerikës i pranoi të dy monitorët si pjesë e ‘IDEA Awards’, të cilat përkujtojnë teknologjitë për inovacionin e dizajnit që përmirëson ekonominë dhe cilësinë e përgjithshme të jetës. CHG90 mori çmimin e Bronztë në kategorinë e Teknologjisë së Konsumatorit, ndërsa CHG70 po ashtu mori një nominim si finalist në të njëjtin grup.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, pajisjeve dixhitale, sistemeve të rrjetit dhe memorjes, sistemit të zgjidhjeve LSI dhe LED. Për të rejat më të fundit, lutemi vizitoni redaksinë e lajmeve Samsung në http://news.samsung.com.

Rreth AMD

Për më shumë se 45 vjet, AMD ka nxitur inovacionin në teknologjitë informatike, grafike dhe vizuale me performancë të lartë – blloqet ndërtuese për lojrat, platformat impresive dhe qendrën e të dhënave. Qindra miliona konsumatorë, duke udhëhequr bizneset e Fortune 500 dhe pajisjet më të avancuara kërkimore shkencore në mbarë botën mbështeten në teknologjinë e përditshme AMD për të përmirësuar mënyrën se si ata jetojnë, punojnë dhe luajnë. Punonjësit e AMD në mbarë botën janë të fokusuar në ndërtimin e produkteve të shkëlqyera që shtyjnë kufijtë e asaj që është e mundur. Për më shumë informacion rreth asaj që mundëson AMD sot dhe atë që frymëzon në të ardhmen, vizitoni faqen e internetit të AMD (NASDAQ: AMD), blogun, në Facebook dhe Twitter.

Rreth EA DICE

Electronic Arts (NASDAQ: EA) është një lider global në argëtimin dixhital interaktiv. Kompania ofron lojra, përmbajtje dhe shërbime online për tastierat e lidhura me internetin, kompjuterët personalë, telefonat celularë dhe tabletët. EA ka më shumë se 300 milionë lojtarë të regjistruar në mbarë botën.
Në vitin fiskal 2017, EA bëri publike të ardhurat neto nga GAAP prej 4.8 miliardë $. Me seli në Redwood City në Kaliforni, EA njihet për një portofol të markave më të suksesshme dhe të cilësisë së lartë si The Sims™, Madden NFL, EA SPORTS™ FIFA, Battlefield™, Need for Speed™, Dragon Age ™ dhe Plants vs Zombies™. Më shumë informacion në lidhje me EA është në dispozicion në www.ea.com/news.

EA SPORTS, Origin, Need for Speed, The Sims, Dragon Age, Plants vs Zombies, Battlefield janë markat tregtare të Electronic Arts Inc. dhe degët e saj. John Madden, NFL, UFC dhe FIFA janë pronë e personave përkatës dhe përdoren me leje të autorizuar prej tyre.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0