Rio Sherri, i riu nga Tirana merr çmimin “Eksperti në Sigurinë Kibernetike” në ICT Awards - Business Magazine Albania

Rio Sherri, i riu nga Tirana merr çmimin “Eksperti në Sigurinë Kibernetike” në ICT Awards


Rio Sherri vjen nga Tirana dhe punon si IT Security.  Puna e tij  si IT Security i ka mundësuar të punojë në projekte shumë konfidenciale dhe shumë kritike për vendin tonë. Disa nga institucione, ku ka kontribuar janë: AKSHI, Kryeministria dhe shumë institucione të tjera. Përveç raportit të dobësive të ndryshme që ka identifikuar në sistemet online, të cilat janë raportuar tek personat përkatës, ka zbatuar edhe sistemin e sigurisë së email-eve. Ky sistem bën të mundur mbrojtjen nga spami, metodat phishing dhe malware-t e ndryshme.

Gjatë vitit 2016 ka arritur të identifikojë një numër të madh problemesh sigurie në disa programe dhe sisteme kritike, ku përfshihet antivirusi Avira, i cili përdoret nga 500 milionë përdorues në botë. Ky problem sigurie është pranuar zyrtarisht nga kjo kompani. Ai ka zbuluar edhe një problem tjetër për kompaninë e mirënjohur “Samsung”, i cili nuk është bërë publik, megjithatë Rio është shpërblyer për raportimin. Gjithashtu ka arritur të identifikojë një dobësi kritike sigurie në Symantec Messaging Gateway, i cili është një sistem për mbrojtjen e sulmeve me anë të email-it. Rio është një person aktiv në komunitetin e sigurisë në Shqipëri.

Business Magazine vjen me një intervistë ekskluzive me fituesin e “Eksperti në sigurinë kibernetike” në ICT Awards.

Rio SherrivvvvvvvvvvvBM: Përgëzime për çmimin e fituar “Eksperti në sigurinë kibernetike”. Si e vlerësoni pjesëmarrjen në ICT Awards dhe a do të jetë çmimi që fituat një motivim për ju?

R: Faleminderit. Pjesëmarrja në ICT Awards ka qenë një eksperiencë shumë e bukur dhe mendoj se është një nga evenimentet më të rëndësishëm që bëhet në fushën e ICT në Shqipëri.

BM: Kush është Rio Sherri? Na trego pak për veten tënde, shkollimin dhe disa nga eksperiencat e punës.

R: Rio është një person i apasionuar pas sigurisë dhe punës. Sapo kam mbaruar Bachelorin për Informatikë në Fakultetin e Shkencave të Natyrës dhe jam duke vazhduar Masterin Shkencor. Punët e mia të mëparshme kanë qenë Administrator Sistemesh , IT dhe tani Inxhinier Sigurie.

BM: Sa kohë ke që merresh me fushën e sigurisë dhe cili ka qenë problemi i parë i sigurisë që keni identifikuar? Sa e vështirë është të merresh me të tilla problematika?

R: Me sigurinë kam filluar të merrem që kur isha në moshën 13-14 vjeç. Kuptova se sa e thjeshtë ishte të kishe akses në kompjutera të tjerë dhe të bëje çfarë kishe ti dëshirë. Problemin e parë që kam identifikuar nuk e mbaj mend, por ka qenë diçka në lidhje me faqet web.

Të merresh me problemet e sigurisë ka shume problematika. Më e vështira është ndërgjegjësimi i personave për rrezikshmërinë e sulmeve të ndryshme.

BM: Cilat janë angazhimet tuaja profesionale të përditshme? Me çfarë po punoni aktualisht?

R: Aktualisht jam duke punuar si një Inxhinier Sigurie pranë një kompanie ndërkombëtare si dhe në një startup timin. Angazhimet janë të shumta dhe këtu mund të përmend, mirëmbajtjen dhe implementimin e sistemeve të sigurisë, “Penetration Testing” dhe “Incident Response”.

BM: Duke qenë se keni punuar dhe keni gjetur disa probleme për kompani të mirënjohura si Samsung dhe të antivirusit Avira, cilat janë planet e tua për të ardhmen? A do të qëndrosh në Shqipëri apo dëshiron të jesh pjesë e ndonjë kompanie globale?

R: Planet e mia fillimisht janë mbarimi i masterit dhe përfundimi me sukses i një projekti që jam duke punuar. Për momentin dua të qëndroj këtu në Shqipëri, por dhe dëshira për të qenë pjesë e një kompanie globale është tunduese.

BM: Faleminderit për intervistën dhe suksese!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0