Rama: Maji me masa më të lehta qarkullimi. Do të ketë vendim për shkollat dhe turizmin - Business Magazine Albania

Rama: Maji me masa më të lehta qarkullimi. Do të ketë vendim për shkollat dhe turizmin


Kryeministri ka bërë të ditur në një dalje të tij të fundit se duke nisur nga java e ardhshme do të ketë një shtrirje të orarit dhe të drejtës për të lëvizur. Sipas tij do të ketë një fashë të tretë biznesesh që do t’u lejohet të hapin aktivitetin, por hapja duhet të garantohet me rregulla sigurie. Një protokoll sigurie nevojitet të respektohet prej tyre dhe aktiviteteve që do të vijojnë të hapen më tej.

Sipas Ramës, deri në fillim të javës tjetër do të ketë një vendim për shkollat dhe universitetet. Ai kujtoi se vetëm Danimarka i ka hapur pjesërisht shkollat. Nuk ka ende një përfudim për arsimin dhe turizmin.

Lidhur me Turizmin, Rama  kujtoi se është në kontakt me kryeministra të disa vendeve që e kanë turizmin jetik, ashtu si edhe ne. “Por, falë edhe ndërveprimit do ta kemi vendimin për turizmin brenda majit duke parë gjithnjë ecurinë e epidemisë”.

Përsa i përket mbështetjes nga paketa e parë, ai tha se “ka shkuar në 52 mijë numri i atyre që kanë marrë pagën e luftës. Për dy transhet e tjera nuk do të ketë asnjë vonesë. Janë rreth 65 mijë individë të refuzuar, të cilët automatikisht do të marrin pagesën 40 mijë lekë”.

Lexo: Konfindustria propozon masa përmirësuese për bizneset

Tatim-fitimi i të gjitha bizneseve të vogla për 2020 është falur.Vijojnë të paguhen sigurimet dhe TVSH.

Rritja e shpejtësisë për rinisjen e aktivitetit mund të na kushtojë shumë. Duhet të jemi të vetëdijshëm që do të tërheqim frenat nëse numri i të infektuarve nis të rritet, tha Rama.

Ai kujtoi se, normaliteti i ri nuk do të jetë normaliteti që kishim përpara se sa hymë në këtë kohë të jashtëzakonshme.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0