Raiffeisen Bank International, banka e parë austriake që i bashkohet Institutit të Kërkimeve Blockchain

Raiffeisen Bank International, banka e parë austriake që i bashkohet Institutit të Kërkimeve Blockchain


Raiffeisen Bank International njoftoi se është banka e parë austriake gati për t’u bashkuar me Institutin Kërkimor Blockchain, një nismë globale që udhëzon më shumë se 55 anëtarë në arritjen e suksesit në projektet që lidhen me blockchain në fushën e shërbimeve financiare, prodhimit, shitjes me pakicë, energjisë dhe burimeve, teknologjinë dhe median, kujdesin shëndetësor si dhe qeverinë.

“Blockchain është një sport në ekip, ku shumë lojtarë të kualifikuar duhet të jenë të suksesshëm në fushë. Ne kemi vendosur të bashkohemi me Institutin e Kërkimeve Blockchain për të pasur qasje në kërkimet më të fundit mbi vetë teknologjinë, e cila do të na mundësojë të vazhdojmë punën tonë në rastet e përdorimit për industrinë tonë.

Në këtë pikë, ne jemi të interesuar për financat, tregjet e kapitalit, shërbimet e sigurisë dhe menaxhimit të identitetit, ku shohim potencial të madh për klientët tanë të korporatave,” tha Johann Strobl, Drejtor i Përgjithshëm i Raiffeisen Bank International (RBI).

“Ne jemi të kënaqur për të mirëpritur RBI në Institutin e Kërkimeve Blockchain,” tha Don Tapscott, bashkë-themelues i institutit dhe ekspert ndërkombëtar i njohur i blockchain. “Industria blockchain po rritet dhe po ndryshon me një ritëm të përshpejtuar dhe ne shpresojmë që të ndihmojmë RBI-në të lundrojë revolucionin blockchain përmes hulumtimit tonë dhe udhëheqjes së mirëmenduar.”

burimi: DigitalSpoiler

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0