Raiffeisen Bank International, banka e parë austriake që i bashkohet Institutit të Kërkimeve Blockchain


Raiffeisen Bank International njoftoi se është banka e parë austriake gati për t’u bashkuar me Institutin Kërkimor Blockchain, një nismë globale që udhëzon më shumë se 55 anëtarë në arritjen e suksesit në projektet që lidhen me blockchain në fushën e shërbimeve financiare, prodhimit, shitjes me pakicë, energjisë dhe burimeve, teknologjinë dhe median, kujdesin shëndetësor si dhe qeverinë.

“Blockchain është një sport në ekip, ku shumë lojtarë të kualifikuar duhet të jenë të suksesshëm në fushë. Ne kemi vendosur të bashkohemi me Institutin e Kërkimeve Blockchain për të pasur qasje në kërkimet më të fundit mbi vetë teknologjinë, e cila do të na mundësojë të vazhdojmë punën tonë në rastet e përdorimit për industrinë tonë.

Në këtë pikë, ne jemi të interesuar për financat, tregjet e kapitalit, shërbimet e sigurisë dhe menaxhimit të identitetit, ku shohim potencial të madh për klientët tanë të korporatave,” tha Johann Strobl, Drejtor i Përgjithshëm i Raiffeisen Bank International (RBI).

“Ne jemi të kënaqur për të mirëpritur RBI në Institutin e Kërkimeve Blockchain,” tha Don Tapscott, bashkë-themelues i institutit dhe ekspert ndërkombëtar i njohur i blockchain. “Industria blockchain po rritet dhe po ndryshon me një ritëm të përshpejtuar dhe ne shpresojmë që të ndihmojmë RBI-në të lundrojë revolucionin blockchain përmes hulumtimit tonë dhe udhëheqjes së mirëmenduar.”

burimi: DigitalSpoiler

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale