Punonjës më të lumtur. Ja tre mënyra ndihmuese! - Business Magazine Albania

Punonjës më të lumtur. Ja tre mënyra ndihmuese!

Në mjedisin e sotëm të punës gjithnjë në ndryshim, shtimi i mirëqenies së punonjësve si një strategji thelbësore biznesi është jetike për kulturën e nivelit të lartë të kompanisë dhe për tërheqjen dhe mbajtjen e talenteve. Ky artikull tregon tre mënyra si udhëheqësit mund të sigurojnë një fuqi punëtore më të lumtur dhe më të shëndetshme:

1. Mbështet shëndetin fizik.
Sipas sondazhit të Ergotron, 63 për qind e ditës mesatare të punës shpenzohet ulur, thënë ndryshe punonjësit kalojnë ulur 5.04 orë në një ditë pune tetë orëshe. Udhëheqësit duhet të inkurajojnë punonjësit e tyre që të largohen nga tavolinat e tyre, të shtrihen dhe të lëvizin për të rritur mirëqenien në zyrë. CEO i Ergotron, Chad Severson sugjeron një mënyrë interesante për ta bërë këtë: “Një nga mënyrat e mia të preferuara për të promovuar një kulturë të shëndetshme është të kem takime ecjeje”. -thotë ai.

2. Promovoni një orar fleksibël pune.
Për shumë punonjës, është e paqartë nëse punojmë në shtëpi apo jetojnë në punë. Në vend që të shmangin këtë realitet, drejtuesit duhet të mbështeten në fleksibilitetin që puna nga shtëpia, keshtu mund t’u sjellë punonjësve të tyre dhe të përqafojnë përfitimet që ofron një orar fleksibël i punës. Udhëheqësit duhet të kenë parasysh dhe t’i lejojnë punonjësit e tyre të bëjnë oraret e tyre për të siguruar që puna e tyre të kryhet së bashku me rolet e tyre të tjera, të tilla si kujdesi për fëmijët ose anëtarët e tjerë të familjes.

3. Ofroni përfitime vullnetare për të aktivizuar kulturën e punës.
Gjatë vitit të kaluar, vetëm 30 për qind e të anketuarve thonë se kompania e tyre prezantoi përfitime të reja siç janë programet e mirëqenies që mbështesin shëndetin fizik dhe mendor. Duke parë përpara, udhëheqësit duhet të gjejnë mënyra për të qëndruar konkurrues duke u treguar punonjësve se një fuqi punëtore e shëndetshme është një pjesë kyçe e planit të biznesit. Planet strategjike dhe prioritetet e biznesit zakonisht fokusohen në objektivat financiarë dhe tregues të tjerë kyç të performancës të lidhura me rritjen. Për rrjedhojë, shëndetit dhe mirëqenies së punonjësve nuk i është kushtuar e njëjta vëmendje. inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0