Publikohen mijëra dokumente sekrete të Facebook-ut


Gati 4,000 faqe të dokumenteve konfidenciale të Facebook-ut janë bërë publike, duke zbuluar punët e brendshme të gjigantit të rrjeteve sociale.

Të mërkurën, reporteri hulumtues Duncan Campbell, publikoi ​​një numër të madh të email-eve të brendshme, raporteve dhe dokumenteve të tjera të ndjeshme nga fillimi i vitit 2010, që detajojnë qasjen e brendshme të Facebook ndaj privatësisë dhe mënyrën se si i trajtoi të dhënat e përdoruesve.

Dokumentet u përpiluan fillimisht si pjesë e një procesi gjyqësor që startup-i Six4Three ngriti kundër Facebook, pasi startup-it iu ndërpre aksesi në aplikacion. Dokumentet duhej të mbeteshin sekrete – por ato u zbuluan.

Lexoni gjithashtu:

Drejtori ekzekutiv i Twitter tallet me logon e re të Facebook-ut

Disa nga dokumente ishin bërë publike para të mërkurës. Komiteti i Parlamentit Britanik për Teknologji, Kulturë, Media dhe Sport, botoi qindra faqe në një raport në dhjetor; ato u konfiskuan nga themeluesi i Six4Three, Ted Kramer, kur vizitoi Mbretërinë e Bashkuar.

Dhe në muajt para se ai të fuste të gjithë dokumentet në domenin publik, Campbell i ndau me gazetarët në NBC News dhe me media të tjera, të cilët më pas publikuan disa histori për to.

Facebook ka luftuar fuqishëm kundër publikimit të dokumenteve, duke argumentuar se ato nuk tregojnë një pamje të ekuilibruar të aktiviteteve të tij. Në një deklaratë me email, një përfaqësues i kompanisë i tha Business Insider: “Këto dokumente të vjetra janë nxjerrë jashtë kontekstit nga dikush që ka një axhendë kundër Facebook dhe janë shpërndarë publikisht me një mospërfillje të plotë ndaj ligjit amerikan”.

Këtu janë disa prej zbulimeve kryesore nga publikimi i dokumenteve, përfshirë raportet nga publikimet e mëparshme:

Facebook planifikoi të spiunojë vendndodhjet e përdoruesve të Android-it. Duke cituar dokumentet, Computer Weekly raportoi në shkurt se “Facebook kishte planifikuar të përdorte aplikacionin e tij të Android-it për të gjetur vendndodhjen e klientëve të saj dhe për t’i lejuar reklamuesit të dërgojnë reklama politike dhe ftesa në faqet e takimeve të dashurisë tek njerëzit ‘beqarë’.

Facebook ka ushtruar kontroll mbi të dhënat e përdoruesve për të dëmtuar rivalët si YouTube, Twitter dhe Amazon. Kompania ndërmori veprime agresive për të bllokuar qasjen e kompanive rivale – ndërsa i cilësoi veprimet e saj si të nevojshme për të mbrojtur privatësinë e përdoruesit.

Lexoni gjithashtu:

Facebook lançon një veçori vetëm për lajmet – do t’i paguajë publikuesit

Drejtuesit e Facebook planifikuan me qetësi një “ndërrues” të politikave të të dhënave.” Facebook filloi të ndërpresë mundësinë e përdorimit të të dhënave të përdoruesve për zhvilluesit e aplikacioneve nga viti 2012 për të dëmtuar rivalët e mundshëm, ndërsa këtë akt e paraqiti për publikun e gjerë si një ndihmë për privatësinë e përdoruesit”, njoftoi Reuters të mërkurën, duke cituar dokumentet e publikuara.

Facebook dëshironte t’u kërkonte kompanive para për të shfrytëzuar të dhënat e përdoruesve. Dokumentet e bëra publike në fund të vitit 2018, zbuluan se nga viti 2012 deri më 2014, Facebook kishte menduar që t’i detyronte kompanitë të paguajnë për të pasur qasje në të dhënat e përdoruesve.

Publikimi përfshin gati 4,000 faqe të dokumenteve të brendshme të Facebook-ut, afro 3,000 faqe ekspozimesh të tjera nga çështja dhe qindra faqe të pjesëve të tjera të dokumentacionit ligjor.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale