Facebook lançon një veçori vetëm për lajmet – do t’i paguajë publikuesit


Rrjeti social ka prezantuar para publikut veçorinë Facebook News, një pjesë e re e aplikacionit që do të promovojë një larmi të gjerë lajmesh.

Seksioni është ende në fazën e testimit dhe do të jetë në disponim për të gjithë përdoruesit e Facebook-ut brenda disa muajve.

“Ky është një moment i madh për marrëdhëniet tona me industrinë e lajmeve”, ka thënë zyrtarja për lajmet në Facebook, Campbell Brown, në një intervistë për CNN Business.

“Unë e di se njerëzit kanë dyshuar tek ne dhe në angazhimin tonë për biznesin e lajmeve”, tha ajo.

“Ky projekt duhet të sinjalizojë që me të vërtetë duam të jemi të parët për lajmet më të mira”.

Lexoni gjithashtu:

“Gati për të hyrë në ring”: Mark Zuckerberg sfidon të gjithë politikanët që duan të shkatërrojnë Facebook-un

Facebook News është i ndarë në “seksione tematike për të eksploruar biznesin, argëtimin, shëndetësinë, sportin, shkencën dhe teknologjinë”. Ai gjithashtu mirëpret historitë e ditës, të përzgjedhur nga një grup gazetarësh.

Algoritmi vjen me rekomandime të personalizuara për lexim të mëtejshëm, të përshtatura për lajmet që “ju lexoni, ndani me miqtë dhe i ndiqni, dhe ju lejon të fshini artikuj, tema ose editorë të padëshiruar”, ka bërë të ditur rrjeti social.

Ekziston gjithashtu një seksion për ata që lidhin abonimet në gazeta me llogarinë e tyre në Facebook. “Gazetaria luan një rol themelor në demokracinë tonë. Kur lajmet raportohen në mënyrë të thellë me burime të mira, ato u sigurojnë njerëzve informacione ku mund të mbështeten. Përndryshe, ne humbasim një mjet thelbësor për të marrë vendime të mira,” shkruan Facebook në një postim.

Seksioni “news” u jep përdoruesve “më shumë kontroll mbi lajmet që ata shohin dhe mundësinë e eksplorimit të një game më të gjerë temash me interes për ta, direkt nga aplikacioni Facebook”, thuhet.

Është bërë e ditur se të gjitha shkrimet do të vijnë nga burime të jashtme – Facebook nuk do të prodhojë asnjë nga këto lajme.

Disa publikues do të paguhen, nëse lajmet e tyre shpërndahen në Facebook.

Për këtë arsye, drejtori i përgjithshëm i i BuzzFeed Jonah Peretti, ka thënë në një memo se, “është një ditë e mirë për internetin”.

“Veçoria e lajmeve do të ndihmojnë në forcimin e biznesit tonë – por rëndësia e tij shtrihet përtej kësaj”, shkroi ai.

“Për herë të parë, ne po shohim që platformat po rriten dhe po marrin përgjegjësinë për rolin e tyre në ekosistemin e lajmeve”.

Megjithatë, mediat kanë shtruar shumë pyetje, se cilat portale do të paguhen dhe cilat jo.

Kjo, thuhet më tutje, është mjaft e komplikuar dhe shumë redaksi lokale janë të shqetësuara se do të mbesin mbrapa.

Wired

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale