"Gati për të hyrë në ring": Mark Zuckerberg sfidon të gjithë politikanët që duan të shkatërrojnë Facebook-un

“Gati për të hyrë në ring”: Mark Zuckerberg sfidon të gjithë politikanët që duan të shkatërrojnë Facebook-un


“Kur dikush përpiqet të kërcënojë diçka kaq ekzistenciale, ata futen në ring dhe luftojnë,” tha Zuckerberg gjatë një takimi në korrik me punonjësit. Një transkript i ngjarjes u publikua të martën nga “The Verge”.

Zuckerberg iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me kandidaten amerikane për presidente dhe senatoren e Massachusetts, Elizabeth Warren, e cila vazhdimisht kërkon shkatërrimin e kompanive të mëdha të teknologjisë si Facebook.

Lexoni: Mark Zuckerberg nuk pranon të shesë Instagram-in dhe Whatsapp-in

“Nëse ajo zgjidhet presidente, ju mund të vini bast që ne do ta sfidojmë ligjërisht projektin e saj,” tha Zuckerberg. “Dhe unë gjithashtu do të vë bast se ne do ta fitonim këtë garë.”

Deri më tani, Facebook ka hezituar për të ndërmarrë një procedurë. Një “gjyq i madh” kundër qeverisë amerikane do të dukej ‘keq’ për gjigantin e mediave sociale, tha Zuckerberg.

Warren: “Do të ishte vërtet keq nëse nuk do të rregullonim një sistem të korruptuar.”

Warren komentoi deklaratën e Zuckerberg-ut në një tweet.

“Do të ishte me të vërtetë ‘keq’ nëse nuk do të rregullonim një sistem të korruptuar, ku kompani të mëdha si Facebook po praktikojnë në mënyrë të paligjshme, duke shkelur të drejtat e privatësisë së përdoruesve të tyre,” shkroi Warren në Twitter.

Nëse Warren zgjidhet presidente, Facebook së shpejti mund të ndahet nga filialet e tij Instagram dhe Whatsapp. “Ndarja e këtyre kompanive do të promovojë konkurrencë të shëndetshme në treg – duke bërë presion ndaj kompanive të mëdha të teknologjisë që të jenë më të përgjegjshme ndaj shqetësimeve rreth privatësisë të përdoruesve,” shkroi Warren në faqen e saj të internetit.

BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0