Pse ndodh frika e ndarjes së punëve me të tjerët? - Business Magazine Albania

Pse ndodh frika e ndarjes së punëve me të tjerët?

Pse ndodh frika e ndarjes së punëve me të tjerët?

A e kapni ndonjëherë veten duke mos ndarë një detyrë, edhe kur jeni të mbytur nga puna? Mos u shqetëso, nuk je i vetmi. Është një tendencë njerëzore nga frika  për të kapur fort frenat e kontrollit.

Shumë menaxherë ndiejnë një shqetësim kur mendojnë për delegimin e detyrave ose vendimeve, edhe kur është e qartë se do të përfitojnë prej saj. Për ironi, në organizatat e mëdha mund të jetë e vërtetë edhe e kundërta. Vendimet kërcejnë si një patate e nxehtë, e kaluar nga një person te tjetri, duke e bërë produktivitetin një sfidë. Por, a është frika nga gabimet e vetmja pengesë që i ndalon liderët nga delegimi i punëve? Le ta zbërthejmë këtë ngurrim kompleks së bashku.

Pse hezitojmë të delegojmë?

Kohë e kufizuar

Kur jemi të ngarkuar me punë, marrja përsipër e të gjitha detyrave mund të duket si zgjidhja më e shpejtë. Procesi i delegimit, që përfshin shpjegimin dhe trajnimin e të tjerëve, mund të duket si shtesë e ngarkesës së punës. Megjithatë, delegimi është një investim afatgjatë që mund të çlirojë kohë në të ardhmen.

Perfeksionizmi

Perfeksionistët mund të hezitojnë të delegojnë sepse besojnë se vetëm ata mund të kryejnë një detyrë në standardet e tyre të larta. Kjo mund të çojë në mbingarkesë të punës dhe rrezikon të ulë cilësinë dhe efikasitetin e përgjithshëm.

Mungesa e besimit

Mungesa e besimit në aftësitë e të tjerëve, ose përvojat e mëparshme negative me delegimin, mund të bëjë që udhëheqësit të marrin përsipër më shumë seç duhet, çka mund të çojë në micromanagement dhe të dëmtojë moralin e ekipit.

Lexo edhe: Indeksi i lumturisë, vendet ku ia vlen të jetosh, ku renditet Shqipëria?

Ekspertiza e theksuar

Ekspertët në një fushë të caktuar mund të ndihen si të domosdoshëm për çdo detyrë dhe mund të ngurrojnë të ndajnë përgjegjësitë, duke menduar se delegimi do të çojë në rezultate të ulëta cilësore.

Qëllime të paqarta

Nëse qëllimet nuk janë të qarta, delegimi mund të çojë në keqkuptime dhe rezultate të dobëta. Është thelbësore të vendoset një drejtim i qartë përpara se të ndahen detyrat.

Mungesa e aftësive të delegimit

Delegimi është një aftësi që kërkon të kuptuarit e se si të ndahen detyrat, të vendoset një komunikim i qartë dhe të mbështetet ekipi pa qenë i mbizotërues. Për të kapërcyer këto sfida, është e rëndësishme të zhvillohen aftësitë e delegimit, të rritet besimi në të tjerët, dhe të qartësohen qëllimet dhe pritjet. Delegimi efektiv mund të çojë në rezultate më të mira të punës, të reduktojë stresin dhe të ndërtojë një ekip më të angazhuar dhe të aftë.

Pra, i kuptuam arsyet – frika, hezitimet, barrierat që e bëjnë delegimin të duket si një akt jo i mirë. Por, këtu është ana tjetër e medaljes: secila prej këtyre pengesave mund të jetë e ndryshueshme. Nuk ka të bëjë me forcën mbinjerëzore apo të jesh një “magjistar” menaxhimi. Është më e thjeshtë se kaq. Bëhet fjalë thjesht për mësimin dhe praktikën.

Delegimi nuk është humbje e kontrollit; po zgjedhje të udhëheqësh ndryshe. Është duke e shkëmbyer aktin solo me një simfoni – të larmishme, harmonike dhe tingëlluese. Është duke përqafuar faktin që së bashku, ne nuk jemi thjesht më të shpejtë; jemi më të mirë.

lifehack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0