Pse duhet të ndaloni së përdoruri Facebook Messenger?! - Business Magazine Albania

Pse duhet të ndaloni së përdoruri Facebook Messenger?!

Messenger

Nëse përdorni akoma Facebook Messenger, atëherë duhet të keni kujdes pasi mesazhi nuk është i enkriptuar dhe nuk do të jeni të sigurtë kur bisedoni me miqtë tuaj.

Nëse përdorni Messenger dhe WhatsApp e keni kuptuar që ky i fundit kripton të gjithë përmbajtjen ndërmjet dërguesve dhe marrësve, duke siguruar që askush, madje as Facebook, nuk mund të lexojë ndonjë prej tyre, Messenger nuk e bën këtë. Madje edhe kompania pranon se monitoron përmbajtjen.

“Hapi i parë për të mbajtur njerëzit të sigurtë është që të kenë një siguri të fortë”, tha shefi i WhatsApp Will Cathcart muajin e kaluar, ndërsa aplikacioni i mesazheve nisi një tjetër fushatë privatësie rreth fuqisë së enkriptimit të tij. “Ne mendojmë se qeveritë nuk duhet të jenë atje duke u përpjekur të inkurajojnë kompanitë e teknologjisë që të ofrojnë siguri të dobët”.

“Ne kemi nevojë për enkriptim për të gjitha bisedat, të gjitha platformat”, thotë Jake Moore i ESET për Straight Talking Cyber ​. “Përndryshe, kompanitë do të shesin të dhënat tona, duke përfituar prej tyre.”

Por me Messenger, kjo nuk është aq e thjeshtë sa mund të duket. WhatsApp është një aplikacion i formatit point-to-point, ku mund të kontaktoni vetëm njerëz ose numra që njihni, me Messenger mund të kërkoni dhe të shfletoni, duke kontaktuar edhe ata që nuk i njihni.

Përditësimi më i diskutueshëm i Facebook në vite rrezikon që platforma “mos të mbrojë fëmijët nga dëmtimi i shmangshëm”.

Lexoni: Barack Obama, Richard Branson, Mark Zuckerberg të gjithë betohen për këtë performancë të lartë

Sipas NSPCC “10% e shkeljeve seksuale të fëmijëve në platformat në pronësi të Facebook ndodhin në WhatsApp, por ato përbëjnë më pak se 2% të abuzimit të fëmijëve që kompania raporton në polici sepse nuk mund ta shohin përmbajtjen e mesazheve.” Ne pamë ndikimin që mund të ketë kjo me reduktimin prej 58% të raporteve të shfrytëzimit të fëmijëve pas direktivës së BE për ePrivacy. Avokatët e fëmijëve pretendojnë se kjo është ilustruese e ndikimit që do të ketë kriptimi.

Kur u pyet në lidhje me këtë çështje, Facebook tha se “ne jemi duke ndërtuar masa të forta sigurie që janë krijuar për të parandaluar dëmtimin që të ndodhë dhe t’u japim njerëzve kontrolle për t’u përgjigjur nëse ndodh. Puna së bashku gjithashtu na jep më shumë informacion për të identifikuar llogari abuzive dhe na lejon të prezantojmë karakteristika të sigurisë prapa skenave si kufizimi i ndërveprimeve midis të rriturve dhe të miturve.”

Zëdhënësi i Facebook tha gjithashtu që kriptimi i Messenger nuk do të ndikonte në aftësinë e tij për të dalluar dhe parandaluar dëmtime të tilla në internet. Por në fillim të këtij viti, shefi i menaxhimit të politikës globale të kompanisë, kur u pyet nga ligjvënësit e Mbretërisë së Bashkuar nëse rastet e abuzimit të fëmijëve mund të “zhduken” sapo të ndodhë kriptimi, pranoi se “Unë do të prisja që numrat të ulen. Nëse përmbajtja po ndahet dhe ne nuk kemi qasje në atë përmbajtje, nëse është përmbajtje që nuk mund ta shohim, atëherë është përmbajtje që nuk mund ta raportojmë.”

Disa javë më parë, kreu i MI5 i Britanisë paralajmëroi se duke kriptuar Messenger, Facebook do të jepte një “lejë pa pagesë” për “disa nga njerëzit më të këqij në shoqërinë tonë”. Dhe këtë javë, udhëheqja e policisë në Mbretërinë e Bashkuar për mbrojtjen e fëmijëve ka thënë të njëjtën gjë: “Nëse industria e teknologjisë nuk fillon ta marrë këtë seriozisht, ne do të shohim rritjen eksponenciale të numrit të imazheve që po regjistrojmë, abuzimin e vazhdueshëm të fëmijëve dhe një numër gjithnjë e në rritje të njerëzve që kanë një interes seksual ndaj fëmijëve.”

Por Cathcart i WhatsApp paralajmëron se dobësitë e kriptimit janë më të këqija. “Imagjinoni që kishte një propozim nga qeveria për të vendosur një kamera video në çdo dhomë në një vend të lidhur me internet,” i tha ai Guardian muajin e kaluar, “kështu që qeveria mund ta ndezë atë kur heton një krim”.

Ky debat është larg nga një vendim përfundimtar. Nga njëra anë, dërgimi i mesazheve pa enkriptim vë në rrezik përmbajtjen dhe privatësinë. Por, nga ana tjetër, atje ku ekziston ky kriptim dhe ku të rriturit mund të dërgojnë mesazhe tek të miturit, paraqet rreziqe të sigurisë së fëmijëve. Problemi i vërtetë i Messenger është siguria e fëmijëve, rregullimi dhe radikalizimi, mos komunikimi midis aktorëve të këqij të përfshirë në komplotimin e terrorizmit dhe krimit të rëndë.

Përgjigja, është mjaft e qartë. Facebook ka një aplikacion të sigurtë për mesazhet në formën e WhatsApp. Kjo është platforma që popullarizoi kriptimin end-to-end, dhe ajo e përdor këtë siguri si USP të saj. Përdoruesit e Facebook mund t’i drejtohen WhatsApp për t’i dërguar mesazhe atyre që njohin në mënyrë të sigurtë dhe private. Facebook nuk ka nevojë të ofrojë të njëjtin nivel sigurie “absolut” për Messenger dhe Instagram. Sigurisht që mund të mbrojë nga monitorimi ose përgjimi i rastësishëm, por gjithashtu mund të lehtësojë përgjimin rast pas rasti ose ekzaminimin mjeko-ligjor përmes përdorimit të protected backdoors.

Lexoni: 4 Libra klasikë të biznesit të rekomanduar nga Jeff Bezos, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg

“Mësimet e pesë viteve të fundit e bëjnë plotësisht të qartë se kompanitë e teknologjisë dhe qeveritë duhet t’i japin përparësi komunikimit privat dhe të sigurtë”, thotë Cathcart. Ai ka të drejtë, sigurisht, por nuk ka pse të jetë një mundësi e përshtatshme për të gjithë. Dhe nëse kjo do të thotë të mos kriptosh platforma si Messenger, ose të lejosh backdoors ose të kufizosh kriptimin në llogaritë e të rriturve, opsionet duhet të hulumtohen.

Facebook duhet të pranojë kufizime në çdo zgjerim të enkriptimit të mesazheve si një kompromis për të mbrojtur WhatsApp. Përdoruesit e Messenger që lexojnë këtë duhet të kalojnë bisedat e tyre personale në WhatsApp.

Encrypting Facebook Messenger është një përgjigje për një problem që nuk ka nevojë të ekzistojë. Facebook mund të zgjedhë të kontrollojë më mirë monitorimin e të dhënave të veta dhe mund të vazhdojë të punojë me zbatimin e ligjit për të shënuar sjellje të këqija në platformën e tij.

/Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0