Barack Obama, Richard Branson, Mark Zuckerberg të gjithë betohen për këtë performancë të lartë - Business Magazine Albania

Barack Obama, Richard Branson, Mark Zuckerberg të gjithë betohen për këtë performancë të lartë

Në librin e tij më të shitur Willpower psikologu Roy.F Baumeister thekson se një nga kërcënimet më të mëdha të vetëkontrollit dhe qëllimeve tona është lodhja e vendimeve. Me rezerva shumë të kufizuara kohore dhe kërkesa për të marrë sa më shpejt vendime të rëndësishme, sipërmarrësit dhe politikanët përballen me presionin për të qenë “aktiv” gjatë gjithë kohës, çdo herë, edhe pse këto pritje janë shpesh jo reale.

Bashkojeni këtë kufizim me rritjen e ekonomisë së vëmendjes dhe gërryerjen e hapësirave të vëmendjes dhe tundimit për të menduar vendimet më me vlerë të ulët, pothuajse të papërmbajtshme. Operatorët, CEO dhe themeluesit e shkëlqyeshëm padyshim që bombardohen me vendime të rëndësishme ditë për ditë, por rezuton se edhe mesatarja e nivelit të lartë ëstë rreth 35,000 vendime në ditë.

Çfarë dinë sipërmarrësit miliardierë, mendimtarë të thellë dhe politikanë të profilit të lartë në lidhje me ruajtjen e vullnetit që ne nuk e dimë?

Për presidentin Barack Obama, CEO i Facebook Mark Zuckerberg dhe dhjetëra të tjerë, ekziston një praktikë më e mirë që u jep atyre një fillim të vrullshëm: Ata veshin të njëjtën gjë çdo ditë.

Nëse është një metodë mjaft e mirë për miliarderët dhe Presidentët, mund të funksionojë edhe për ju. Tani është koha për të thjeshtuar veshjet dhe për të modernizuar vendimet e tjera që nuk marrin vëmendjen tuaj.

Përse marrja e vendimeve ju lodh

Çdo vendim që marrim brenda një dite kërkon kohë dhe energji. Hulumtimi i botuar në Journal Of Experimental Social Psychology zbuloi se lodhja nga vendimet çon në zbrazjen e egos dhe neverisë nga planifikimi. Pjesëmarrësit e aktiviteteve, të cilët ndërpriteshin shpesh dhe duhej të ripunonin kishin më pak dëshirë të bënin plane në fund të një seance, krahasuar me një grup tjetër.

Në nivelet më të larta të biznesit dhe qeverisë, “të mos ndiehesh si kjo” nuk është një opsion. Kjo është arsyeja pse shumë nga heronjtë tanë zgjedhin të lirojnë energjinë mendore duke sistemuar veshjet e tyre.

Barack Obama konsiderohet si një nga presidentët më elegantë amerikanë, por pamja e tij është mjaft formale. Obama ua atribuon disa prej udhëheqësve së tij përparësinë e minimalizmit.

Mark Zuckerberg është i njohur për veshjet e tij bluzë gri, të njëjta çdo ditë, edhe pse ka krijuar një nga kompanitë më të fuqishme në botë. Në një intervistë të vitit 2014 ai u përgjigj: “Unë me të vërtetë dua të rregulloj jetën time për ta bërë sa më të lehtë në mënyrë që të marr sa më pak vendime të jetë e mundur për ndonjë gjë, përveç se si t’i shërbej më mirë këtij komuniteti”.

Dhe Sir Richard Branson është i lumtur të pranojë që pantallonat e tij të zgjedhura janë një palë xhinse blu, çdo ditë.

Vendimet nuk janë të vështira, por ato janë taksuese, veçanërisht kur jeni duke u përpjekur të ndryshoni një zakon ekzistues ose të krijoni një zakon të ri. Nëse jeni duke përsosur një ide të madhe ose duke hartuar idenë tuaj të ardhshme të biznesit, konsideroni të shikoni së pari në pjesë të tjera të ditës suaj dhe të gjeni mënyra për të liruar energjinë mendore.

Lexo:  Vecoritë e liderit në kohë krize

Si të parandaloni lodhjen në vendimmarrje

Mbingarkesa e informacionit, sindroma e mashtrimit dhe ndjekja e pjesshme e informacionit, janë disa nga pengesat më të zakonshme me të cilat përballen sipërmarrësit e rinj. Por të gjitha këto sfida mund të kapërcehen duke marrë një seri vendimesh produktive, megjithëse të pakëndshme. Rreziku i vërtetë profesional i sipërmarrësit aspirues është pa dyshim, lodhja nga vendimet.

Për të filluar të çlironi hapësirën mendore sot, merrni parasysh të provoni një ose më shumë nga këto protokolle.

Sistemoni aktivitetet e përditshme.

Çfarë mund të transmetoni jashtë për të ruajtur energjinë e vlefshme mendore? Disa nga mburojat përfshijnë një shërbim të shpërndarjes së vaktit dhe një asistent virtual që ndihmon në hulumtime. Rutina e vetë kujdesit dhe delegacionet e punës mund të shërbejnë si spiranca nëse kalendari ju është mbushur me vendime.

Ribalanconi trurin tuaj

Nëse krijimtaria është një pjesë e rëndësishme e karrierës tuaj, një ditë pune e mbushur me vendim mund të pengojë potencialin tuaj. Vendimet e rëndojnë trurin tuaj analitik të majtë, ndërsa trurin tuaj të djathtë imagjinar e lënë të fjetur. Gjeni diçka analoge për t’u larguar nga ekranet dhe për të ekuilibruar kiminë e trurit tuaj.

Merrni kohë për të kuptuar

Shumica e njerëzve kurrë nuk i arrijnë qëllimet e tyre sepse nuk ngadalësohen mjaftueshëm për të huumtuar një zgjidhje, për të marrë një vendim dhe më pas ta automatizojnë atë për të ardhmen. Automatizimi ndihet i pamëshirshëm në fillim, por pasi të kuptoni se koha ka kaluar kot, ju do të pyesni veten pse nuk i keni dhënë më shpejt përparësi.

Është mirë të studiosh më të mirën e të mirave dhe të mësosh se çfarë bëjnë njerëzit e suksesshëm për të arritur suksesin e tyrë. Por shpesh, arma e tyre e fshehtë ka të bëjë më shumë me atë që nuk bëjnë ose mendojnë. Thjeshtoni vendimet që merrni çdo ditë dhe hapësira e bardhë e krijuar mund të çojë në idenë tuaj të ardhshme revuucionare të biznesit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0