Barack Obama, Richard Branson, Mark Zuckerberg të gjithë betohen për këtë performancë të lartë

Në librin e tij më të shitur Willpower psikologu Roy.F Baumeister thekson se një nga kërcënimet më të mëdha të vetëkontrollit dhe qëllimeve tona është lodhja e vendimeve. Me rezerva shumë të kufizuara kohore dhe kërkesa për të marrë sa më shpejt vendime të rëndësishme, sipërmarrësit dhe politikanët përballen me presionin për të qenë “aktiv” gjatë gjithë kohës, çdo herë, edhe pse këto pritje janë shpesh jo reale.

Bashkojeni këtë kufizim me rritjen e ekonomisë së vëmendjes dhe gërryerjen e hapësirave të vëmendjes dhe tundimit për të menduar vendimet më me vlerë të ulët, pothuajse të papërmbajtshme. Operatorët, CEO dhe themeluesit e shkëlqyeshëm padyshim që bombardohen me vendime të rëndësishme ditë për ditë, por rezuton se edhe mesatarja e nivelit të lartë ëstë rreth 35,000 vendime në ditë.

Çfarë dinë sipërmarrësit miliardierë, mendimtarë të thellë dhe politikanë të profilit të lartë në lidhje me ruajtjen e vullnetit që ne nuk e dimë?

Për presidentin Barack Obama, CEO i Facebook Mark Zuckerberg dhe dhjetëra të tjerë, ekziston një praktikë më e mirë që u jep atyre një fillim të vrullshëm: Ata veshin të njëjtën gjë çdo ditë.

Nëse është një metodë mjaft e mirë për miliarderët dhe Presidentët, mund të funksionojë edhe për ju. Tani është koha për të thjeshtuar veshjet dhe për të modernizuar vendimet e tjera që nuk marrin vëmendjen tuaj.

Përse marrja e vendimeve ju lodh

Çdo vendim që marrim brenda një dite kërkon kohë dhe energji. Hulumtimi i botuar në Journal Of Experimental Social Psychology zbuloi se lodhja nga vendimet çon në zbrazjen e egos dhe neverisë nga planifikimi. Pjesëmarrësit e aktiviteteve, të cilët ndërpriteshin shpesh dhe duhej të ripunonin kishin më pak dëshirë të bënin plane në fund të një seance, krahasuar me një grup tjetër.

Në nivelet më të larta të biznesit dhe qeverisë, “të mos ndiehesh si kjo” nuk është një opsion. Kjo është arsyeja pse shumë nga heronjtë tanë zgjedhin të lirojnë energjinë mendore duke sistemuar veshjet e tyre.

Barack Obama konsiderohet si një nga presidentët më elegantë amerikanë, por pamja e tij është mjaft formale. Obama ua atribuon disa prej udhëheqësve së tij përparësinë e minimalizmit.

Mark Zuckerberg është i njohur për veshjet e tij bluzë gri, të njëjta çdo ditë, edhe pse ka krijuar një nga kompanitë më të fuqishme në botë. Në një intervistë të vitit 2014 ai u përgjigj: “Unë me të vërtetë dua të rregulloj jetën time për ta bërë sa më të lehtë në mënyrë që të marr sa më pak vendime të jetë e mundur për ndonjë gjë, përveç se si t’i shërbej më mirë këtij komuniteti”.

Dhe Sir Richard Branson është i lumtur të pranojë që pantallonat e tij të zgjedhura janë një palë xhinse blu, çdo ditë.

Vendimet nuk janë të vështira, por ato janë taksuese, veçanërisht kur jeni duke u përpjekur të ndryshoni një zakon ekzistues ose të krijoni një zakon të ri. Nëse jeni duke përsosur një ide të madhe ose duke hartuar idenë tuaj të ardhshme të biznesit, konsideroni të shikoni së pari në pjesë të tjera të ditës suaj dhe të gjeni mënyra për të liruar energjinë mendore.

Lexo:  Vecoritë e liderit në kohë krize

Si të parandaloni lodhjen në vendimmarrje

Mbingarkesa e informacionit, sindroma e mashtrimit dhe ndjekja e pjesshme e informacionit, janë disa nga pengesat më të zakonshme me të cilat përballen sipërmarrësit e rinj. Por të gjitha këto sfida mund të kapërcehen duke marrë një seri vendimesh produktive, megjithëse të pakëndshme. Rreziku i vërtetë profesional i sipërmarrësit aspirues është pa dyshim, lodhja nga vendimet.

Për të filluar të çlironi hapësirën mendore sot, merrni parasysh të provoni një ose më shumë nga këto protokolle.

Sistemoni aktivitetet e përditshme.

Çfarë mund të transmetoni jashtë për të ruajtur energjinë e vlefshme mendore? Disa nga mburojat përfshijnë një shërbim të shpërndarjes së vaktit dhe një asistent virtual që ndihmon në hulumtime. Rutina e vetë kujdesit dhe delegacionet e punës mund të shërbejnë si spiranca nëse kalendari ju është mbushur me vendime.

Ribalanconi trurin tuaj

Nëse krijimtaria është një pjesë e rëndësishme e karrierës tuaj, një ditë pune e mbushur me vendim mund të pengojë potencialin tuaj. Vendimet e rëndojnë trurin tuaj analitik të majtë, ndërsa trurin tuaj të djathtë imagjinar e lënë të fjetur. Gjeni diçka analoge për t’u larguar nga ekranet dhe për të ekuilibruar kiminë e trurit tuaj.

Merrni kohë për të kuptuar

Shumica e njerëzve kurrë nuk i arrijnë qëllimet e tyre sepse nuk ngadalësohen mjaftueshëm për të huumtuar një zgjidhje, për të marrë një vendim dhe më pas ta automatizojnë atë për të ardhmen. Automatizimi ndihet i pamëshirshëm në fillim, por pasi të kuptoni se koha ka kaluar kot, ju do të pyesni veten pse nuk i keni dhënë më shpejt përparësi.

Është mirë të studiosh më të mirën e të mirave dhe të mësosh se çfarë bëjnë njerëzit e suksesshëm për të arritur suksesin e tyrë. Por shpesh, arma e tyre e fshehtë ka të bëjë më shumë me atë që nuk bëjnë ose mendojnë. Thjeshtoni vendimet që merrni çdo ditë dhe hapësira e bardhë e krijuar mund të çojë në idenë tuaj të ardhshme revuucionare të biznesit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale