PSA Group vendos 15 shtete ku do të shesë makinat e saj në SHBA


PSA Group, grupi francez i prodhimit të makinave ka vendosur të ri-hyjë në tregun amerikan deri në vitin 2026. Në Janar 2018, grupi hapi zyrat qëndrore në Atlanta, Georgia.

Pas analizave të bëra, ata kanë nxjerrë 15 shtete si më pontecialet e tyre:

 • Arizona
 • California
 • Florida
 • Georgia
 • Illinois
 • Maryland
 • Massachusetts
 • New Hampshire
 • New Jersey
 • New York
 • North Carolina
 • Rhode Island
 • Texas
 • Virginia
 • Washington

“Këto shtete janë me interes më të madh aktualisht pasi kanë konsum të madh dhe blejnë nga importet.” – u shpreh CEO i PSA Group për Amerikën, Larry Dominique. Dominique gjithashtu përmendi edhe disa zona të synuara të Kanadasë:

 • Alberta
 • British Columbia
 • Ontario
 • Quebec

Për sqarim, pjesë e PSA Group janë Peugeot, Citroën, DS, Opel, dhe Vauxhall. Nuk dihet ende se me cilën prej tyre ata do të hynë në këtë treg. Nuk pritet gjithashtu një përgjigje deri në vitin 2019.

Aktualisht grupi është duke përdorur aplikacionin “Free2Move” për të hedhur themelet e saj në tokën amerikane. Shërbimi është provuar i suksesshëm në shtete si Seattle apo Washington dhe planifikon ta shtrijë shërbimin edhe më gjërë. Atlanta, shtëpia e PSA Group në Amerikë, patjetër që do të jetë një nga to.

“Është e rëndësishme të kuptohet se aplikacioni ynë Free2Move është një aplikacion global.” – citoi Diminique në një e-mail për The Drive. “Nëse i bën download, ai funksionon kudo ne kemi partnerë global.”

“Ne do ta t’a marketojmë aplikacionin tonë në 3 vende këtë vit, 2 në Amerikë dhe 1 në Kanada. Cilat janë këtë, do t’i bëjmë të ditur së shpejti. Ky aplikacion është hapi i parë, nga 3  planet tona për të rihyrë në tregun amerikan”, theksoi ai.

Burimi: The Drive

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale